26 Мај, 2020
0.0462

Хуманитарна помош со млеко и прехранбени производи од Македонија за Драч

Објавено во: Мои пари 02 Декември, 2019

Од Црвениот крст на Град Скопје се подготвува конвој со хуманитарна помош наменета за граѓаните на Драч. Помошта се состои од прехранбени производи како Битолско млеко и други млечни производи потребни за граѓаните. 


Иницијативите за вклучување во акцијата на црвениот крст доаѓаат од секаде, компании од сите градови во државата испраќаат помош во производи и неопходни средства за семејствата чии домови се уништени од земјотресот. Покрај храна, исто така се испраќаат и препарати за хигиена, зимска облека и обувки но и прекривки, ќебиња и јоргани.

Помошта од Македонија за Драч се зголемува и секојдневно поаѓаат нови конвои и шлепери со производи. Во хуманитарната акција, покрај компаниите коишто испраќаат секаков вид помош се вклучуваат и граѓаните кои пакетите со разни неопходности ги доставуваат до собирните пунктови на Црвениот крст.

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што ја погоди Албанија се зголеми на 46. Според албанското Министерство за здравство, во болниците медицинска помош добиле над 790 лица. Околу 4000 луѓе се останати без покрив над главата.


Можеби ќе ве интересира

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iV ја претставува иднината на ŠKODA

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iV ја претставува иднината на ŠKODA

„Аџибадем Систина“ воведува можност за онлајн консултации

„Аџибадем Систина“ воведува можност за онлајн консултации

Од покачена температура до хируршка интервенција на отворено срце, 4 годишно дете успешно оперирано во Аџибадем Систина

Од покачена температура до хируршка интервенција на отворено срце, 4 годишно дете успешно оперирано во Аџибадем Систина

Голден Арт КЛ 7 се засилува со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Голден Арт КЛ 7 се засилува со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Гимназијата Алгоритам донираше медицинска опрема на Клиниката за инфективни болести и на Општата болница „8-ми Септември“.

Гимназијата Алгоритам донираше медицинска опрема на Клиниката за инфективни болести и на Општата болница „8-ми Септември“.

ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од тоа што корисниците го имаат реално потрошено

ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од тоа што корисниците го имаат реално потрошено

Нема студенти, нема џагор - ентузијазмот останува: Поинакво чествување на патронатот на УКИМ

Нема студенти, нема џагор - ентузијазмот останува: Поинакво чествување на патронатот на УКИМ

Со гаџетите и модерната технологија до позитивни промени во животниот стил

Со гаџетите и модерната технологија до позитивни промени во животниот стил

Скопјани сакаат да рециклираат, но на градот му недостигаат контејнери за селекција на отпад

Скопјани сакаат да рециклираат, но на градот му недостигаат контејнери за селекција на отпад