22 Мај, 2018
0.3195
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

И Буџаку раскашалено трошел и се честел во скопски ресторани, тој се правда

Објавено во: Економија 07 Декември, 2017

Додека работниците мизерувале со ниски плати, в.д. директорот на ЦУК не штедел на ручеци во скапи ресторани платени со службени картички.

Денеска вакви критики за раскашалено трошење стигнаа на сметка на Агрон Буџаку кој според претседателот на синдикатот на вработените во ЦУК Илија Бојаровски трошел и по 40 илјади дневно за ручеци.

Бојаровски обвини за поставување на некомпетентни кадри по партиска линија, практика која беше евидентна за поранешната владеачка гарнитура.

Имено, Бојаровски тврди дека Буџаку во еден ден седел во скопски ресторан и пречекувал седум делегации една по една, каде потрошил над 40 илјади и 700 денари каде од вкупно седумте платени ручеци во тој ден, пет биле за една иста делегација, а тоа е делегацијата на Јапонија.

Буџаку и неговите блиски соработници покрај раскашаленото трошење, ги злоупотребувале и службените возила и си ги користеле за лични работи по завршувањето на работното време.

Синдикатот денеска побара со ЦУК да раководат и да се поставуваат професионални кадри од сферата на кризниот менаџмент, како што се и јасните препораки на меѓународната заедница.

Буџаку се правда

Целта на Бојаровски е да ме оцрни и да седне во директорското место, се правда в.д. директорот на ЦУК по овие обвинувања. 

Буџаку тврди дека ручекот со шесте  членови од јапонската асоцијација е платен со пари резервирани од буџетот на ЦУК, и дека се работи за еден ручек а не како што рекол Бојаровски шест.

Можеби ќе ве интересира

Тоа се најевтините во Општина Центар! Станови за 1.050 евра по квадрат

Тоа се најевтините во Општина Центар! Станови за 1.050 евра по квадрат

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

Во кој сектор во земјава земаат највисоки плати?

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

ПОГОЛЕМА КОНТРОЛА ВО ПРОДАЖБАТА НА АРАНЖМАНИ НА ХОТЕЛСКИТЕ И РЕСТОРАНСКИТЕ УСЛУГИ ЗА ЕЛИМИНИРАЊЕ НА НЕЛОЈАЛНАТА КОНКУРЕНЦИЈА

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Тведовски убедува дека јавниот долг е ставен под контрола

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

Двоцифрен раст: Колку пари им должиме на банките за потрошувачки и за станбени кредити

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

По значајниот пад во февруари: Колку е мартовската просечна плата?

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е новиот гувернер на НБРМ

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Каква е крвната слика на „Уни банка“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?

Зошто паѓа продажбата на „Усје“?