21 Октомври, 2021
0.0462

И Бугарите од Македонија изготвија Декларација, имаат барања

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2021

Бугарите во Македонија со Декларација бараат поддршка од Софија. 

Откако вчера македонските организации во Бугарија упатија Декларација до меѓународната заедница со која ја осудуваат политиката на негирање и дискриминација кон македонското малцинство, се јавија и Бугарите од Македонија. Тие бараат од бугарските политичари  да ги заштитат. Ја поздравуваат позицијата на Бугарија на самитот во Словенија да не отстапува од блокадата на македонските евроинтеграции  додека Скопје не ги исполни условите. Бараат Бугарите да влезат во Уставот и сметаат дека ова е историски момент. На апелот се потпишани Љупчо Георгиевски, Елизабета Најдоска Величкова, Добре Митрев, Владимир Перев, Владо Треневски, Столе Велков и Петар Колев.

Македонците од Бугарија се пожалија дека на пописот не можеле да се изјаснат како Македонци, со што е загрозено правото на самоопределување.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски