27 Септември, 2021
0.0230

И Јанакиески и Божиновски велат дека не влијаеле на сведоци, СЈО го тврди спротивното

Објавено во: Македонија 21 Јули, 2017

Во апелација на јавна седница за жалбите на СЈО дојдоа и екс министерот Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски .

И двајцата рекоа дека не им паѓа на ум да бегаат, дека редовно ќе се јавуваат во суд и дека не вршеле влијание врз сведоци.

„Не сум на државна функција и немам намера повторно да бидам, редовно се јавував во СЈО“, рече Божиновски.

Миле Јанакиески пак пред апелационите судии рече дека не помислува да избега, редовно бил достапен за СЈО, и тврдеше дека СЈО ја опструирало работата на одбраната. Рече дека не влијаел врз сведоците ниту учествувал во кроерање на некаков записник и додаде дека не држи обвинението на СЈО и планира да ја докаже својата невиност.

СЈО пак со контра тврдење.

Обвинителот Бурим Рустеми пред судиите рече дека Јанакиески не се одзвал на неколку покани на СЈО, имал виска позиција во партијата ВМРО ДПМНЕ и со тоа постои опасност од влијание врз сведоци. Одбраната на Јанакиески тврди дека сите обвинети се јавувале на поканите на обвинителството.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање