21 Октомври, 2019
0.0408

И кадар на ДУИ е во игра: Борба за директорското место во МЕПСО

Објавено во: Економија 23 Јули, 2019

Демократската унија за интеграција, владиниот коалиционен партнер го бара директорското место во МЕПСО, дознава Фактор од свои извори. Преговoрите се во тек, брифираат и владини извори и потврдуваат дека имало разговори, на чело на оваа компанија да застане кадар од ДУИ. Сепак велат дека и покрај тоа што имало начелен договор, во текот на вчерашниот ден, разговорите оделе во насока поделбата на директорските позиции да остане таква каква што беше и пред „метлата“ на премиерот Зоран Заев со која тој смени над дваесетина директори и уште педесетина членови на одбори.

Чистката ги зафати и двете најголеми и најмоќни државни компании енргетските МЕПСО и Електрани на Северна Макеоднија. Премиерот предложи разрешување на директорот Сашо Василевски и на Драган Миновски од ЕСМ. Тој предлог треба да помине уште еден филтер, но се уште е нејсано кои ќе бидат новите луѓе кои ќе седнат во испразнетите места.

На местото на Миновски во Електрани, според веќе објавеното беше предложен и ќе седне довчерашниот директор на РЕК Битола, Васко Ковачевски, но до сега не е објавено името на наследникот на Василевски. Според нашите извори МЕПСО уште пред Василевски било пикирано од ДУИ, но тогаш не станало збор за такви рокади. По смената оваа промена била актуелизирана, но иако преговорите уште се во тек, од вчера станало неизвесно дали Заев ќе попушти и ќе дозволи ДУИ да влезе во електропреносниот оператор.

А.Т.   


Можеби ќе ве интересира

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

Со високи претставници на ММФ: Монетарната политика е соодветна и постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

120 милиони долари од Светска банка за инфраструктура, енергетска ефикасност и модернизација на пензискиот и земјоделскиот сектор

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

Нина Ангеловска: Ребалансот на буџетот не беше поради недостиг на приходи

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

КХВ потврди: Берзата не ги објави податоците навреме

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

Ќе има нов тендер за Скопје - Блаце: Прескапа понуда за 2 километри автопат

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса

Анѓушев: Прашањето за „бројчаникот“ не треба да биде на моја адреса