18 Мај, 2021
0.0281

И МОДЕРНА ЗА ИТНА УПОТРЕБА: СЗО ја одобри и оваа вакцина за да се надминат доцнењата на испораките

Објавено во: Свет 02 Мај, 2021

Вакцината на компанијата Модерна е одобрена за итна употреба. Ова го стори Светската здравствена организација (СЗО) , а се очекува да се забрзаат и националните одобрувања од страна на што поголем број земји. Со оваа вакцина се имунизира населението во САД, Велика Британија, Израел, Сингапур...

Фармацевтскиот гигант Модерна веќе ги објави планови за проширување на производната мрежа за да го зголеми капацитетот до 3 милијарди дози во 2022.

Според СЗО целта е што побрзо да бидат достапни лековите, вакцините и дијагностиката за корона вирусот. Помошничката на генералниот директор на СЗО, Марианџела Симао изјави дека  дека е исклучително важно на располагање да бидат што поголем број одобрени вакцини за да се надминат доцнењата во испораките, особено од Индија, која како најголем произведувач на вакцини во светот, привремено го сопре извозот поради незапамтеното разгорување на епидемијата.


Можеби ќе ве интересира

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака