07 Декември, 2022
0.0391

И РУСИТЕ ПОТВРДИЈА: Украинската војска го окупираше Лиман, руската армија се повлече надвор од градот

Објавено во: Свет 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Сега и официјално е потврдено! По 220 жестоки битки со кубанските козаци, силите на ВДВ и ЛНР, украинската војска околу пладне успеала да влезе во Красни Лимантачка, центарот на гравитација околу кој била концентрирана целата украинска војска. Вкупно 12.000 од нив наспроти 4.000-5.000 руски војници кои давале отпор.

Градот пред три дена се најде во де факто полузаокружување и му се заканува несреќа, која некои особено, особено во западното соседство, со нетрпение ја очекуваа. Но, токму за да го избегнат тоа, Русите се решија на единствениот логичен потег да се повлечат од градот на претходно подготвени резервни позиции, засилени со пристигнатото засилување.

Инаку, петочниот контранапад всушност има за цел да ги евакуира ранетите од Красно Лиман пред да се повлече.

Украинската армија од почетокот на неделава упатила голем дел од 12.000 украински војници да ги пресечат трите делници од патиштата Лиман - Заречное, Торскоје - Кремењаја, Торскоје - Сватово, велат познавачите на оваа жестока битка.

Акцент беше ставен и на сечењето на одбранбените линии во Лиман и самото Јампоље.

Вооружените сили на Украина на 1 октомври напладне успеаја физички да го отсечат патот Торскоје-Сватово и да ги прицврстат силите на вооружените сили на Руската Федерација во областа Тернов.

Украинското знаме беше подигнато на западниот влез на Лимна околу 13 часот по локално време, а украинските воени единици влегоа во самиот град додека се водат борби во источниот дел на градот.

Се очекува до попладневните часови целиот град и неговата околина да бидат во рацете на украинската армија.


Фото: Принскрин/Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

СУДИЈКА, НАРЕДНИК, ПОЛИЦАЈЦИ, ВОЈНИЦИ МЕЃУ УАПСЕНИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Екс-пратеничката на АФД поседува огнено оружје

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

Хромозомот Y полека изумира, дали човештвото ќе изумре со него?

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

УАПСЕНИТЕ ИМАЛЕ ВОЕНА ОБУКА, ТОА СЕ ЕКС ГЕРМАНСКИ ВОЈНИЦИ: Нивните планови вклучувале и нарачани убиства во Берлин

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

Украина го стега обрачот околу градоначалникот на Одеса кој бара преговори со Русија

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

ОБИД ЗА ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА: Во рацијата „Сенка“ паднаа екстремистите кои планираа вооружен упад во Бундестагот

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

БАНДИ КИДНАПИРААТ, СИЛУВААТ, УБИВААТ: Ова се случува во престолнина на една држава

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Нови „крвави пакети“ стигнаа во две украински амбасади

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

Шојгу објави колку украински војници загинале во ноември

(ВИДЕО) По тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши во болница

(ВИДЕО) По тепачка во турскиот парламент, пратеник заврши во болница