25 Јуни, 2022
0.0265

И СРБИЈА СЕ ПОТПИША: Земјите од Јадранско-јонскиот регион усвоија декларација за неоправдана и нелегална агресија на Русија врз Украина

Објавено во: Балкан 21 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

На годишниот состанок во Тирана, земјите од Јадранско-јонскиот регион, вклучително и Србија, усвоија декларација со која руската инвазија на Украина ја нарече „незаконска и неоправдана агресија“ и изразувајќи посветеност на „суверенитетот, независноста, единството и територијалниот интегритет“ на Украина.

Хрватска, Словенија, Италија, Грција, БиХ, Србија, Црна Гора, Северна Македонија, Албанија и Сан Марино се собраа на форумот наречен Стратегија на ЕУ за Јадранско-јонскиот регион (ЕУСАИР), пренесува денеска Хина.

Во заедничката декларација тие наведоа 25 точки поврзани со идната меѓусебна соработка под покровителство на Европската комисија, а првата точка беше поврзана со војната во Украина.

„Ние, претставниците на владите (...), го изразуваме нашето најдлабоко жалење за нелегалната и неоправдана агресија на Русија против Украина (...). Ја потврдуваме нашата посветеност на суверенитетот, независноста, единството и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници (...) .“ декларација.

Декларацијата не е правно обврзувачки документ, но ја изразува принципиелната политичка позиција на земјите потписнички.

Декларацијата беше објавена по состанокот зад затворени врати во Тирана, на кој присуствуваа државните секретари на Министерството за надворешни работи.

Претставник на Србија, земја која не воведе санкции кон Русија, не беше достапен за коментар веднаш по средбата.

Можеби ќе ве интересира

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка

Момче и девојка од Косово планирале напад во име на ИД во Италија, а потоа требало да заминат во Африка