31 Мај, 2020
0.0207

И СЗО ТВРДИ: Во Северна Кореја нема заразени со Ковид-19

Објавено во: Свет 08 Април, 2020

Во една од 18-тте земји, кои досега немаат пријавено заболен со новиот коронавирус, Северна Кореја, има само 509 луѓе кои се ставени во карантин. СЗО вели дека таму се прават тестирања, но нема позитивен случај до сега.

Едвин Салвадор, претставникот на СЗО за Јужна Кореја истакнува:

- Земјата има има капацитет да изврши тестови за коронавирусот во националната референтна лабораторија во Пјонгјанг. Заклучно со 2 април, 709 лица, меѓу кои и 11 странци, биле тестирани. Нема извештаи за случи заразени со Ковид-19, вели Салвадор.

Според неговите кажувања, 509 лица кои се во карантин, од кои двајца се странци.


Можеби ќе ве интересира

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот