16 Октомври, 2021
0.0251

И ТОРТЕВСКИ ВО „ТРКА“ ЗА СКОПЈЕ: Ќе застане рамо до рамо со Шилегов, Камиказа, Јосифовски и двете дами, Данела Арсовска и Ана Петровска

Објавено во: Македонија 29 Август, 2021

И познатиот скопски адвокат Александар Тортевски, со објава на Твитер ја навести неговата кандидатура за градоначалник на Скопје. Нема официјална одлука, но ќе биде соопштено во вторник, вели адвокатот Тортевски кој е еден од основачите на партијата „Твоја“.

-Се уште не сум ја објавил официјално кандидатурата. Во вторник ќе имаме официјална прес конференција и ќе промовираме дел од кандидатите. Јас сигурно ќе одам за Скопје, напиша Тортевски на Твитер.

Поддршка да добијат градоначалники мандат за главниот град веќе побараа, актуелниот прв човек на Скопје, Петре Шилегов, од владејачката СДСМ, како и Петар Георгиевски-Камиказа од Левица, но рече дека ќе настапи како независен. За независни кадидатки, потписи собраа и двете дами претседателката на ССК, Данела Арсовска и Ана Петровска, екс-директорка на Државниот инспекторат за животна средина.

Поранешниот пратеник, пак на НСДП, Љубомир Јосифовски, исто така собира потписи за да се кандидира за градоначалник на Скопје.


Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет