05 Март, 2021
0.0195

И ВО СЛОВЕНИЈА ПРВ СЛУЧАЈ НА НОВИОТ СОЈ: Маж го донел од Белгија, покажал негативен ПЦР иако имал уште еден позитивен

Објавено во: Балкан 25 Јануари, 2021

Маж од Косово со привремен престој во Словенија кој допатувал од Белгија е првиот регистриран случај на новиот британски вид на корона вирусот во земјата. Веста дека во Словенија има откриен случај на новиот вид ја потврди премиерот Јанез Јанша, кој веднаш ги информирал белгиските власти.

На вчерашната вонредна прес-конференција, совенечкиот премиер соопштил дека човекот за да влезе во Словенија покажал негативен тест иако имал и друг кој бил позитивен. Тој, како што рече Јанша е ставен во изолација и се проверуваат неговите контакти.

Олабавување на рестриктивните мерки ќе се разгледуваат повторно во Словенија, пред се заради можноста во земјата да има повеќе случаи на новиот вид на корона вирусот. 


Можеби ќе ве интересира

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени