17 Јануари, 2019
0.2682

И вработените во високо образовни уставнови и бараат поголеми плати на Владата

Објавено во: Економија 14 Септември, 2018

Реакција и барање за повисока плата на адреса на Владата упатува и независниот академски синдикат.

Според дописот до медиумите од НАкС потенцираат дека платите се со фрапански разлики и бараат зголемување на буџетот наменет за примањата на вработените во јавните високообразовни и научни установи

Посочуваат дека со години е напластувано незадоволството од висината на платите и додаваат дека нивото е понижувачко и супстандардно за нив.

Тие , како што посочија се спремни да помогнат стручно со цел да се реши нееднаквоста.

Можеби ќе ве интересира

На иницијатива на Анѓушев и Дончев бизнис форум на македонски и бугарски компании

На иницијатива на Анѓушев и Дончев бизнис форум на македонски и бугарски компании

МАКЕДОНИЈА НА УДАР: Годишни загуби од стотици милиони евра поради квотите за челик

МАКЕДОНИЈА НА УДАР: Годишни загуби од стотици милиони евра поради квотите за челик

Владата чека наплата на казна од несуден странски инвеститор во индустриските зони

Владата чека наплата на казна од несуден странски инвеститор во индустриските зони

Која македонска фирма со купи-продај сврте 170 милиони евра?

Која македонска фирма со купи-продај сврте 170 милиони евра?

ЕК ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Квотите за македонскиот челик остануваат

ЕК ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Квотите за македонскиот челик остануваат

ОФИЦИЈАЛНО ПРОМОВИРАНА МОНОГРАФИЈАТА „60 ГОДИНИ ВИТАМИНКА“

ОФИЦИЈАЛНО ПРОМОВИРАНА МОНОГРАФИЈАТА „60 ГОДИНИ ВИТАМИНКА“

Германската економија забави, доларот отиде на дното

Германската економија забави, доларот отиде на дното

Огласи за нови функционери изгласани во Собранието

Огласи за нови функционери изгласани во Собранието

На Заев му се брза, Антикорупциска нема повеќе од десет месеци

На Заев му се брза, Антикорупциска нема повеќе од десет месеци