27 Септември, 2021
0.0238

И Заев не ја бендисувал Русковска

Објавено во: Македонија 24 Јули, 2019

И мене не ми се допаѓаше Вимла Рускоска пред седум-осум години, рече денеска премиерот Зоран заев одговарајќи на новинарске прашање за новиот законски предлог за Јавно обвинителство.

„Јас не ја предложив за шеф. И мене не ми се доаѓаше Вилма Рускоска пред неколку години. Но, обвинителите се бираат на посебен начин односно од Советот на обвинители и тоа е нормален процес. Решението кое ВМРО-ДПМНЕ го бараше беше да се откажеме од самостојноста на СЈО и да го припоиме на ОЈО и тоа е прифатено. Веруваме дека има решение, рече Заев.


Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот