24 Февруари, 2020
0.0169

ИДЕИ ИМА: Како во иднина ќе опстојува „Тетекс“ и на кои дејности ќе се потпира

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2020

Веќе се разработуваат неколку идеи за тоа како да се обнови работењето на погонот за тешка конфекција, но тоа сигурно нема да биде текстил. 

Ова го кажа за Фактор генералниот директор на Тетекс, Глигорие Гоговски, кој не сакаше да ни открие повеќе детали.

Компанијата, како што открива Гоговски и натаму ќе продолжи да работи позитивно и да исплатува дивиденди за своите акционери, и покрај затворениот погон, остануваат другите профитабилни дејности

Подетално читајте го разговорот кој го направивме со првиот човек на Тетекс, подолу.

ПАРИТЕ НА „ТЕТЕКС“ НЕМА ДА СЕКНАТ - погонот се затвори, но остануваат другите профитабилни дејности

Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце