28 Март, 2020
0.0232

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2020

Романец има меѓу загинатите во пукањето во германскиот град Ханау. 

Информацијата денеска ја потврди романскиот претседател Калус Јоханис. Се работи за 23 годишниот Виорел Паун. Деветте жртви се убиени во двата одвоени напади во наргиле барови, по што убиецот, идентификуван како Тобиас Р. се вратил дома, ја застрелал мајка си и себеси. 

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека доказите упатуваат на тоа дека напаѓачот бил „отруен од расизам“.

Во нападот загина државјанин на БиХ, Бугарија, но и турски државјани. 

Убиецот во проштално писмо напишал дека екстремизмот е жив. 

Министерот за внатрешни работи, Хорст Зехофер изјави денес дека нападот е јасно расистички мотивиран терористички напад.

Тој укажа на фактот дека станува збор за трет десничарски терористички напад во само неколку месеци.

Можеби ќе ве интересира

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот