06 Октомври, 2022
0.0339

ИГРИТЕ ЗАВРШИЈА, СЕГА СИТЕ СТЕ ВОЈНИЦИ, НЕМОЈТЕ ДА ВРЕСКАТЕ КАКО ЖЕНИ - мобилизацијата во Русија нималку не е наивна

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Сега сте во војска. Тоа е тоа, игрите завршија. Сега сите сте војници!, додава човекот, додека се гледаат насобраните мажи кои гласно го изразуваат незадоволството. Регрутот им вели на луѓето дека ќе добијат плати исти како професионалните војници и дека нивните работни места ќе ги чекаат кога ќе се вратат од фронтот.

„За што по ѓаволите врескате како жени? Затворете ја устата и однесувајте се соодветно, зошто сите врескате?“.

Вака вели човек во униформа кон толпата која треба да биде мобилизирана во регрутен центар. Видеото се прошири на социјалните мрежи. Новинарот Патрик Ривел од Еј-Би-Си Њуз го сподели на Твитер.

– Сега сте во војска. Тоа е тоа, игрите завршија. Сега сите сте војници! – додава човекот, додека се гледаат насобраните мажи кои гласно го изразуваат незадоволството.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

(ВИДЕО) Момче запроси девојка за време на натпревар, а таа бесна му удри шлаканица

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

Какво унапредување доби Кадиров од Путин?

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

(ФОТО) ГРАДОТ Е ХОРОР: Зеленски објави фотографии од уништениот Лиман

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

ПЛАЌААТ И ПО 100 ЕВРА НА ДЕН: Русите бегаат од мобилизација и заминуваат во Белорусија

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

РУСИТЕ ТВРДАТ: Ги запревме Украинците во пробивот кај Керсон - Од утрово нема нови движења

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за хемија за „генијална“ алатка за градење молекули

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Џорџ Фридман: Што ја тера Русија да мисли дека може да победи во војната?

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата