12 Јули, 2020
0.0352

Илија Димовски: Не успеавме да воспоставиме директен контакт со Албанците

Објавено во: Македонија 19 Ноември, 2019

Пратеникот Илија Димовски дебатирајќи во емисијата „Што не е јасно?“ на Алфа ТВ синоќа рече дека една од грешките на ВМРО-ДПМНЕ е што не успеала да воспостави директен контакт со етничките Албанци во Македонија.

„Дозволивме други да шират фобија кај нив против нас. Не направивме директн линк и дозволивме да бидеме злоупотребени од оваа структура на власт, иако градевме и реконструиравме училишта, водоводи и болници во средините каде што доминира албанското население исто како во местата каде што македонското е мнозинство, рече во една прилика Димовски.

Тој ова го кажа во пресрет на предвремените параментарни избори кои треба да се одржат во април следната година. ВМРО-ДПМНЕ на претходните во декември 2016 не успеа да состави Влада со ДУИ иако освои најголем број на пратенички места.

Можеби ќе ве интересира

БЛИЗУ ОСУМ ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ДОСЕГА ИМАА СРЕДБА СО КОРОНАТА - 376, за жал, ја изгубија битката

БЛИЗУ ОСУМ ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ДОСЕГА ИМАА СРЕДБА СО КОРОНАТА - 376, за жал, ја изгубија битката

Писмо од Мицкоски: Дајте ни ја довербата нам, на политичарите без хипотеки, да ги менуваме работите

Писмо од Мицкоски: Дајте ни ја довербата нам, на политичарите без хипотеки, да ги менуваме работите

Заев: Ние што направивме нашата земја да биде призната од цел свет, ние сме патриоти, а не тие

Заев: Ние што направивме нашата земја да биде призната од цел свет, ние сме патриоти, а не тие

Мендух Тачи најавува дека Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент

Мендух Тачи најавува дека Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент

Двајца кардиолози од Тетово се заразени со КОВИД-19?

Двајца кардиолози од Тетово се заразени со КОВИД-19?

ЛЕКАРИТЕ ВО ШОК, СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА - имала ли младата девојка нешто што не знаела

ЛЕКАРИТЕ ВО ШОК, СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА - имала ли младата девојка нешто што не знаела

ОДЛУЧИВТЕ ЛИ ДАЛИ И ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ - денеска добро слушајте, ова е последен ден од кампањата

ОДЛУЧИВТЕ ЛИ ДАЛИ И ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ - денеска добро слушајте, ова е последен ден од кампањата

МНОГУ СРЕДНОШКОЛЦИ УШТЕ ЧЕКААТ „АБЕР“ - ги нема ниту картичките, ниту одговорите

МНОГУ СРЕДНОШКОЛЦИ УШТЕ ЧЕКААТ „АБЕР“ - ги нема ниту картичките, ниту одговорите

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации

ПАНЧЕВСКИ СЕ БАРА ПОД ДРВО И ПОД КАМЕН - МВР трага на повеќе можни локации