13 Ноември, 2019
0.0206

Илија Димовски се уште само ја подотвора вратата за државен ревизор

Објавено во: Економија 21 Октомври, 2019

Пратеникот Илија Димовски, инаку претседател на собраниската Комисија за именувања, најави дека во текот на оваа работна недела би можело да биде избран нов државен ревизор.

Заводот за ревизија веќе е обезглавен, а без раководител не може да функционира оваа важна државна институција која го контролира материјалното и организационото работење на државните органи и политички партии.

Димовски во текот на денешната седница најави дека течат меѓупартиските консултации и, како што вели тој, доколку се оди во најдобар ред, може до крајот на неделата да се избере првиот ревизор.

Беќе изминуваат две години откако Собранието го објави огласот за избор на нов Главен државен ревизор. Толку време Државниот завод за ревизија нема прв човек затоа што ниту еден од предложените кандидати до сега не беше избран.

Можеби ќе ве интересира

Голем интерес кај бизнис заедницата од земјата и регионот за осмото издание на Самитот Македонија2025

Голем интерес кај бизнис заедницата од земјата и регионот за осмото издание на Самитот Македонија2025

Фактор позајми брзи кредити од најголемите друштва: ИутеКредит и СН со најниски трошоци, „Кредисимо“ не ви верува, „М Кеш” ќе ве изгори

Фактор позајми брзи кредити од најголемите друштва: ИутеКредит и СН со најниски трошоци, „Кредисимо“ не ви верува, „М Кеш” ќе ве изгори

ДОДЕКА ГРУЕВСКИ Е ОСЛОБОДЕН, сите ние кај Кинезите се задолжуваме уште 180 милиони долари за Кичево-Охрид

ДОДЕКА ГРУЕВСКИ Е ОСЛОБОДЕН, сите ние кај Кинезите се задолжуваме уште 180 милиони долари за Кичево-Охрид

Мила Царовска: Просечната пензија во 2020 ќе биде 15.500 денари

Мила Царовска: Просечната пензија во 2020 ќе биде 15.500 денари

Стопанска банка а.д. Битола оствари добивка во деветте месеци годинава

Стопанска банка а.д. Битола оствари добивка во деветте месеци годинава

Дали поради бизнисот Анѓушев навистина заминува од Владата на Заев

Дали поради бизнисот Анѓушев навистина заминува од Владата на Заев

Антикорупциска комисија ќе ја испитува државната помош за ТЕ-ТО

Антикорупциска комисија ќе ја испитува државната помош за ТЕ-ТО

Струмичките „Мастика“ и „Струмка“ носат милиони евра

Струмичките „Мастика“ и „Струмка“ носат милиони евра

СВЕДОШТВА: Платите ама и политичките фрустрации ги селат граѓаните во странство

СВЕДОШТВА: Платите ама и политичките фрустрации ги селат граѓаните во странство