22 Август, 2019
0.0297

Илина Арсова: УНЕСКО е веќе мит!

Објавено во: Македонија 02 Јули, 2019

По предупредувањето од УНЕСКО и опасноста Охрид, зашитениот град на светската организација, да се најде на црната листа, се огласи познатата алпинистка и прва Македонка што го искачи Монт Еверест, Илина Арсова.

Таа уште во 2016 година во име на граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ предупреди дека во охридската населба Лагадин ќе се гради хотел во заштитениот зелен појас и покрај приговорот што тогаш го потпишаа 99 отсто од локалните жители.

Деновиве кога Охрид повторно е во фокусот, таа упати јавен апел до Општината и до Министерството за животна средина и просторно планирање. 

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци