21 Септември, 2019
0.0177

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2019

Слушаме зошто не се обединуваат сите Албанци? Но, зошто да не се обединат и сите Срби, Хрвати, Бошњаци?, прашува албанскиот претседател, Илир Мета. 

Вели дека овој, делириум, наводно патриотски, е жив дијаболизам. 

„Тоа е обид на авторитарните политичари да провоцираат теми и со тоа да го пренасочат вниманието на јавноста од внатрешните прашања. Често тоа го прават на координиран начин. А во меѓувреме што се случува, бегаат младите од Косово, од Србија, од Македонија, заминуваат насекаде“, изјави Мета

Албанскиот претседател рече дека толку лесно не се прецртуваат ниту границите.

„Знаеме колку се добри односите меѓу Црна Гора и Косово, но за договорот за демаркација многу добро знаеме што се случи. Сакам појасно да кажам, ги имаме сите можности како што и сме покажале да бидеме стабилизирачки фактор“, изјави Мета.

Дел од албанските медиуми протолкуваа дека иако не ги спомена, со ваквиот став Мета директно ги нападнал косовскиот претседател Хашим Тачи и албанскиот премиер Еди Рама за идејата за корекција на границите меѓу Косово и Србија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

(ВИДЕО) Во албански учебник пишува дека Косово е Србија

Три балкански земји на листата најубави во светот

Три балкански земји на листата најубави во светот

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

Милорад Додик не сака граѓанска БиХ, се закани со отцепување

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

(ФОТО) Првиот рекет во светот кој вреди милиони собираше компири на нива

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Грците кажаа под кои услови можеме да почнеме преговори

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја

Уапсени скоро 10.000 мигранти во една балканска земја