22 Август, 2019
0.0176

ИЛЈАДА ПОЖАРНИКАРИ СЕ НА ТЕРЕН: Повеќе од 50 пожари во Грција

Објавено во: Балкан 14 Август, 2019

Повеќе од 50 пожари беснеат во Грција.

Алармантно е на островот Евија и оваа огнена стихија мештаните ја нарекоа еколошка катастрофа. Голем дел од населението е евакуирано од страв дека огнот може да стигне и до куќите. Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис го прекинал летниот одмор и поради вонредната состојба се вратил во Атина. Грција бара помош од Европската Унија, а канадери веќе пристигнале од Италија.

Ангажирани се и канадери и хеликоптери за да се изгаси огнот. 

Можеби ќе ве интересира

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Каде вплови јахтата на Тито?

Каде вплови јахтата на Тито?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството

ОВА ЈА ПЛАШИ СИРИЗА: Koѕијас одмора на остров и пишува книга за Договорот од Преспа

ОВА ЈА ПЛАШИ СИРИЗА: Koѕијас одмора на остров и пишува книга за Договорот од Преспа

ГО УДИРАЛ ВО ГЛАВА ДО СМРТ: Брат (20) си го унил братот (24) во Шабац

ГО УДИРАЛ ВО ГЛАВА ДО СМРТ: Брат (20) си го унил братот (24) во Шабац

Вучиќ во Њујорк: На средба со Помпео за Косово

Вучиќ во Њујорк: На средба со Помпео за Косово

МЕТА ВЕЛИ ДЕКА АЛБАНИЈА НЕМА ДА СЕ МЕША: Дијалогот Косово и Србија треба да го водат сами

МЕТА ВЕЛИ ДЕКА АЛБАНИЈА НЕМА ДА СЕ МЕША: Дијалогот Косово и Србија треба да го водат сами