01 Август, 2021
0.0200

ИМА ЛИ НАДЕЖ ДА ОДИМЕ НА МОРЕ: Конечниот збор денеска ќе го каже грчкото МНР, ќе се раководат од списокот на ЕУ

Објавено во: Македонија 30 Јуни, 2020

Најтешкиот облог во историјата на грчкиот туризам и за националната економија започнува утре, среда, 1 јули, бидејќи границите на земјата се отвораат за странски патници и надвор од Европската унија од само неколку земји, но под невидени мерки за здравствена безбедност во транспортот и сместувањето, во обид да ги намали загубите во приходот од туризмот, пишува Катимерини. Потсетуваат дека минатата година се влеале во Грција 18,1 милијарди евра. 

Целосниот список на земји на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во земјата, се очекува денеска официјално да го објави Министерството за надворешни работи и да биде идентификувано со одлуките на ЕУ.

Со оглед на отворањето на земјата кон туризмот на 1 јули, вчера се одржа широк состанок под покровителство премиерот Кирјакос Мицотакис. 

Што се однесува до третите земји, надвор од ЕУ, Грција има намера да се движи врз основа на списокот составен од ЕУ. Инаку, до 15 јули нема да бидат дозволени директни летови од Велика Британија и Шведска. Киријакос Мицотакис истакна дека „целиот процес на отворање е динамичен и податоците постојано се проценуваат“. Премиерот исто така повика на одржување на многу добро ниво на соработка што постои до сега меѓу министерствата. „И грешките и неуспесите се неизбежни, но со добра соработка и навремена акција можеме да се справиме со нив“, рече тој.

Стравот од пандемија останува силен кај потенцијалните посетители во земјата, додека грчките граници не се отвораат утре за сите земји од кои обично Грција привлекува патници, пишува медиумот.

Велика Британија останува надвор од списокот на земји од кои им е дозволено да доаѓаат туристи, исто како и САД, но и Русија, Шведска и Израел. Севкупно, сите овие земји учествуваат со речиси една четвртина од вкупниот приход од патувања. Горенаведеното, комбинирано со изгубените четири месеци март-јуни, доведе до проценка дека во оптимално сценарио земјата ќе добие приход од 4-5 милијарди евра во 2020 година, а јасно е што значи ова за националната економија.

И додека за некои земји, како што е Велика Британија, нивните епидемиолошки податоци се очекува да бидат ревидирани кон средината на јули, изгледите за пристигнување на туристите од овие земји во следните два месеци се во најдобар случај анемични, според истражувањето. Патните приходи на Грција од САД, Русија и Велика Британија во текот на 2019 година изнесуваат повеќе од четири милијарди. Ова е 20 отсто од приходите на земјата од туризам и многу повеќе за специфични грчки дестинации и хотелски единици кои се многу зависни од еден или на друг пазар.

Соединетите држави се третиот по големина пазар за грчки туризам. Грција е популарна дестинација за Американците, особено за сонцето и морето, но во последните години нивниот престој тука вклучи неколку дена во главниот град.

Велика Британија е втор по големина пазар за грчки туризам, по Германија. Во 2019 година приходите од Велика Британија изнесуваа 2.564 милијарди евра, а пристигнувањата минатата година достигнаа 3,5 милиони патници. 

Русија е на 12-то место на грчкиот туристички пазар, падна значително од нивото што беше пред една деценија. Грција е популарна дестинација за Русите. Таа е омилена дестинација на многу голем број Руси со особено висок профит на приход, кои претпочитаат мал број области и единици, главно во Крит и Халкидики.

Израел, каде се чини дека пандемијата повторно ги загрижува европските центри за донесување одлуки, е еден од новите динамички новите пазари за грчкиот туризам. Израелскиот пазар е на 21-то место во грчкиот туризам, со приходи од 200 милиони во 2019 година.

Голем дел од приближно 9.500 хотели во земјата остануваат затворени, не успевајќи да го надминат финансискиот товар за повторно отворање, дури и со потребните здравствени протоколи, дури и со силна државна поддршка, со оглед на тоа што резервациите сè уште се занемарливи. Но исто така и оние што влегуваат во системите лесно можат да се откажат независно заради донесените политики за привлекување. И заедно со затворените хотели има илјадници невработени.

Залогот од следните две недели останува голем и од една страна се однесува на одржување на пандемијата под контрола (успешното управување со кое досега и даде голема конкурентска предност на Грција во однос на конкурентните дестинации) и од друга страна најдоброто можно искуство за странските патници кои ќе доаѓаат на одмор во Грција, така што тие ќе станат силни амбасадори на грчкото лето во странство кога ќе се вратат во своите татковини.

Можеби ќе ве интересира

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

РАСПРАВИЈА МЕЃУ ПОВЕЌЕМИНА ЗАВРШИЛА ЛОШО - 27 годишник прободен во викендица

РАСПРАВИЈА МЕЃУ ПОВЕЌЕМИНА ЗАВРШИЛА ЛОШО - 27 годишник прободен во викендица

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

Физички нападната вработена во кумановскиот ургентен центар - 26 годишната девојка посочила едно лице

Физички нападната вработена во кумановскиот ургентен центар - 26 годишната девојка посочила едно лице

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

НАЈЧЕВСКА ЖЕСТОКО ГО НАПАДНА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ - кога лажел, кога се залагал за широка демократија, или сега?

НАЈЧЕВСКА ЖЕСТОКО ГО НАПАДНА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ - кога лажел, кога се залагал за широка демократија, или сега?

ПОЖАРНИКАРИ ГИ ВАДЕЛЕ ОД СМАЧКАНОТО КОМБЕ - двајца Македонци повредени кај Лесковац

ПОЖАРНИКАРИ ГИ ВАДЕЛЕ ОД СМАЧКАНОТО КОМБЕ - двајца Македонци повредени кај Лесковац

ЖИТЕЛИ ОД СВЕТИНИКОЛСКОТО СЕЛО ОРЕЛ БЕЗ ВОДА НА 40 СТЕПЕНИ - прашуваат каде е локалната власт да им помогне

ЖИТЕЛИ ОД СВЕТИНИКОЛСКОТО СЕЛО ОРЕЛ БЕЗ ВОДА НА 40 СТЕПЕНИ - прашуваат каде е локалната власт да им помогне

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ДЕНЕСКА СТИГНАВМЕ ДО 81 СЛУЧАЈ - за среќа нема починати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ДЕНЕСКА СТИГНАВМЕ ДО 81 СЛУЧАЈ - за среќа нема починати