26 Септември, 2020
0.0303

ИМА ЛИ РАЗИДУВАЊА ВО ВЛАСТА - кој сака а кој не да се зголеми повратот на ДДВ

Објавено во: Финансии 25 Јануари, 2020

Додека скенирачите на фискали сметки се „острат“ за новата тура пари кои треба да легнат на нивните трансакциски сметки, што се очекува во февруари, нејасно е дали ќе успее идејата за зголемување на процентот на поврат на ДДВ, кој сега изнесува 15 отсто.

Од Министерството за финансии неодамна за Фактор децидно изјавија дека процентот останува 15 отсто, односно тој давал добри резултати, заедно со наградната игра, па Владата немала намера да ги менува сегашните правила на игра. 

Тогаш од Финансии рекоа дека „оној што се залага за пораст на процентот на поврат, треба да излезе и тоа јавно да го каже“.

Јавно никој не кажува, но се дознава дека од одредени владини кругови имало идеја процентот на поврат да се зголеми, а за сметка на тоа да се тргнат или да се намалат наградите од наградната игра. Тоа би довело до можност редовните скенирачи да добиваат кај себе повеќе пари како поврат, наместо „среќниците“ на кои ќе им се падне награда до наградната игра.

А дека првата дама во финансии Нина Ангеловска верува во мерката и наградната игра такви какви што се сега, покажуваат и бројни нејзини објави на социјалните мрежи. 

Таа неодамна на инстаграм објави фотографија како скенира фискална сметка од локал во кој е излезена, и на тој начин, како што наведе, и таа станува една од 200.000 граѓани во земјава кои скенираат и на тој начин се борат против сивата економија.

„Над 200.000 граѓани учествуваат во борбата против сивата економија која е штетна за растот и напредокот на нашата земја. Додека учествуваат имаат можност да бидат наградени за тоа и остваруваат право на поврат на ДДВ.

Ако се уште не сте се приклучиле симнете ја мобилната апликација и придружете се во борбата против неплаќачите.

Наградниот фонд на #МојаНаграда е 500.000€ а секој ден се доделуваат х10 наради, секој месец х15 наради од 100.000 денари и 2 главни награди од х3.000.000 денари ќе се доделат во текот на играта“, напиша Ангеловска на својот инстаграм профил.

Можеби ќе ве интересира

ПРОСЕЧНА ПЛАТА ВО СРБИЈА: Веќе се искачи над 510 евра?

ПРОСЕЧНА ПЛАТА ВО СРБИЈА: Веќе се искачи над 510 евра?

МЕРКИТЕ ЌЕ БИДАТ И ЗА ГРАЃАНИТЕ И ЗА ФИРМИТЕ - некои се познати, некои се нови

МЕРКИТЕ ЌЕ БИДАТ И ЗА ГРАЃАНИТЕ И ЗА ФИРМИТЕ - некои се познати, некои се нови

Битиќи најави дека е можно ново задолжување за четвртиот сет мерки

Битиќи најави дека е можно ново задолжување за четвртиот сет мерки

ВО ИГРА Е И ДОМАШНА КОМПАНИЈА - неколку инвеститори сакаат да добијат статус на стратешки

ВО ИГРА Е И ДОМАШНА КОМПАНИЈА - неколку инвеститори сакаат да добијат статус на стратешки

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ШПАРКАСЕ, БИШЕВ, СО ПОРАКА: Банкарскиот систем е стабилен и има капацитет да ја поддржи економската обнова

ПРВИОТ ЧОВЕК НА ШПАРКАСЕ, БИШЕВ, СО ПОРАКА: Банкарскиот систем е стабилен и има капацитет да ја поддржи економската обнова

ММФ ЗА ЗАТВОРАЊЕТО НА ЕУРОСТАНДАРД - Народна банка ја донела одлуката за да ги заштити депонентите

ММФ ЗА ЗАТВОРАЊЕТО НА ЕУРОСТАНДАРД - Народна банка ја донела одлуката за да ги заштити депонентите

НАРОДНА БАНКА ОПШИРНО ЗОШТО МОРАЛА ДА ЈА ЗАТВОРИ ЕУРОСТАНДАРД - ниту сопственикот ниту инвеститорот не го обезбедија потребниот капитал

НАРОДНА БАНКА ОПШИРНО ЗОШТО МОРАЛА ДА ЈА ЗАТВОРИ ЕУРОСТАНДАРД - ниту сопственикот ниту инвеститорот не го обезбедија потребниот капитал

Бараат закон за обештетување - оштетените од Еуростандард имале средби со сите политички партии

Бараат закон за обештетување - оштетените од Еуростандард имале средби со сите политички партии

ВОДОВОД И ЕВН СИ ГИ БАРААТ СВОИТЕ ПАРИ ОД ЕУРОСТАНДАРД - формиран Одборот на доверители на банката во стечај

ВОДОВОД И ЕВН СИ ГИ БАРААТ СВОИТЕ ПАРИ ОД ЕУРОСТАНДАРД - формиран Одборот на доверители на банката во стечај