28 Мај, 2020
0.0271

ИМА ЛИ ШАНСИ ЗА МИНИМАЛЕЦ ОД 16 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ

Објавено во: Финансии 26 Октомври, 2019

Уште не исплатена новата зголемена минимална плата од 14.500 денари, премиерот Зоран Заев најави ново почачување на минималецот во наредната година. 

На партиска трибина која денеска се одржа во Прилеп, премиерот Заев ги потсети граѓаните дека минималната плата кога СДСМ дошла на власт била 9.000 денари, а сега изнесува 14.500 денари.

На трибината премиерот порача дека в година граѓаните ќе добијат уште едно зголемување на минималната плата.

А зголемената минимална плата треба да почне практично да се исплатува од јануари следната година, бидејќи ќе важи за декемвриската плата. 

Од тогаш па во иднина не треба да има работник што ќе зема помалку од 14.500 денари месечно, а според податоците на УЈП, се проценува дека зголемување е можно да добијат не повеќе од 90 илјади работници.

Многу од компаниите, особено текстилните, предупредија дека нема да можат да го издржат зголемениот финансиски товар.

Дали идната година ќе има ново зголемување, и кога тоа ќе се случи, останува енигма. Не е јасно и дали ќе се оди на зголемување до 16 илјади денари, колку што вети СДСМ во својата предизборна програма до крајот на својот мандат.

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички