15 Април, 2021
0.0354

ИМА ПОВРЗАНОСТ МЕЃУ ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА И ЗГРУТЧУВАЊЕТО НА КРВТА: ЕМА денеска обелоденува

Објавено во: Свет 06 Април, 2021

Марко Кавалери, шефот на одделот за вакцини во Европската агенција за лекови во интервју објавено денеска во италијанскиот весник „Il Messaggero“ изјави дека постои врска помеѓу вакцината АстраЗенека и случаите на згрутчување на крвта, наведува Medicalxpress.com.

-Според мое мислење, можеме да го кажеме тоа сега, јасно е дека има врска со вакцината. Но, сè уште не знаеме што ја предизвикува оваа реакција", вели Кавалери во интервјуто.

Тој рече дека „во следните неколку часа, ќе потврдат дека има поврзаност, но сепак, како што вели, треба да разберат како се случува ова“.

Откако неколку земји ја прекинаа употребата вакцината на АстраЗенека, вклучувајќи ја и Италија, ЕМА објави дека придобивките од неа ги надминуваат ризиците и дека треба да останат во употреба.

Сепак, оттаму нагласија дека е можна врска помеѓу случаите на згрутчување на крвта кај некои кои ја примија оваа вакцина, и се очекува оваа недела да излезат со дополнителни проценки.

-Се обидуваме да добиеме прецизна слика за тоа што се случува, детално да го дефинираме овој синдром заради вакцината. Меѓу вакцинираните, има повеќе случаи на церебрална тромбоза ... кај млади луѓе, повеќе отколку што би можеле да очекуваме, рече Кавалери. 


Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија