06 Март, 2021
0.0213

ИМАЛ 1,8 ПРОМИЛИ АЛКОХОЛ ВО КРВТА - на настраданиот вработен на патарината за половина час му завршувала смената

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2021

Дваесетгодишниот возач кој предизвика тешка сообраќајна несреќа во која загина вработен во патарината која тој ја удри со своето БМВ вчераутрото, има повеќе сериозни повреди, но не е во животнозагрозувачка состојба, а бидејќи е позитивен на коронавирусот, тој се лекува во КБ Дубрава.

„Возачот има контузии и субдурален хематом на мозокот, за кој моментално не е потребен акутен неврохируршки третман, има билатерални контузии на белите дробови и комплексни фрактури на двата долни екстремитети за кои најверојатно ќе биде потребен хируршки третман“, вели д-р Мислав Ракиќ од КБ Дубрава за ХТВ Дневник. 

ХТВ неофицијално дознава дека 20-годишниот возач на БМВ имал 1,8 промили алкохол во крвта.

Полицијата не ги открива деталите бидејќи сè уште е во тек кривична истрага, утврдувајќи ги сите околности и правно релевантни факти.

Тешката сообраќајна несреќа се случи во саботата околу 5.30 часот на наплатната станица на ХАЦ, Марклин, во близина на Велика Горица. Автомобил управуван од 20-годишен возач со голема брзина удрил во зграда до станица за патарина. Тој пробил неколку sида и убил 53-годишен вработен во Хрватски автопатишта (ХАЦ), кој бил во зградата. Автомобилот буквално влета во објектот на ХАЦ.

Инаку, тој пробил ѕид дебел околу 40 сантиметри

Иван Рибичиќ, директор на Одделот за наплата на патарини на ХАЦ, вели дека сè се случило во чудни околности, со одредена голема брзина.

„Со оглед на тоа што лентата кон зградата беше затворена за сообраќај ... Директно, преку ѕид дебел 40 сантиметри, тој искрши уште три три ѕида внатре“, рече Рибичиќ. Тој додава дека најлошото нешто е што нивниот 53-годишен вработен, долгогодишен вработен во ХАЦ, бил убиен во тој процес.

Пожарникарите кои го извлекле 20-годишниот возач од уништениот автомобил велат дека станува збор за тешка интервенција.

„Откако ја отстранивме возачката врата, моравме да му го отсечеме возачкото седиште и да го придвижиме наназад затоа што моторот и арматурата, воланот, едноставно ги стиснаа нозете на возачот и не можевме да го ослободиме на кој било друг начин“, рече Ивица Мачековиќ , вршител на должноста командант.ЈВП на градот Велика Горица.

Инаку, 53-годишниот Д.Б е благајник кој работи во ХАЦ повеќе од 20 години.

Неговата смена требало бргу да заврши. Односно, тој починал половина час пред да замине дома.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа