31 Јули, 2021
0.0289

ИМАЛЕ ДОЛГ КОН ТУРЦИЈА: Џихадисти спремни да се борат против Грција ако е потребно

Објавено во: Балкан 12 Септември, 2020

Исламист се заканува дека ќе мобилизира луѓе да се борат на страната на Турција против Грција. 

Се работи за џихадистот Сухеил Хамуд кој изјавил дека, доколку дојде повик од Турција, ќе ја напушти Сирија и ќе ги однесе своите борци во војна против Грција.

Рече дека сириските џихадисти имаат долг кон Турција за сета помош која Анкара им ја пружила во војната против сириската влада. 

„Сега е време да го вратиме долгот. Ако некој не праша: "Ќе одите ли на грчката граница?", мојот одговор е да", напишал таканаречениот Абу Тов.

Хамуд, попознат по прекарот Абу Тов, е милитант од таканаречената "Сириска национална армија", која ја финансираат и обучуваат Турците.

Тој својот прекар го добил уште на почетокот на војната во Сирија, кога се прославил како оператор на протитенковските ракети "Tow", со кои Американците ја снабдувале таканаречената "Слободна сириска армија".

Односите помеѓу Грција и Турција се заострени последните месеци поради одредени ресурси. 

Но, Грција бурно реагираше откако Турција донесе одлука со која Аја Софија од џамија станува музеј. 

Во медиумите се појавија и вести дека германската канцеларка спречила да се појави воен конфликт меѓу Грција и Турција. 

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид