15 Април, 2021
0.0225

Имунитетот на Вељаноски виси: Што може да го спаси екс спикерот од притвор?

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2019

Точно напладне ќе продолжи седницата на  собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Токму таму пратениците ќе расправаат за имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски.

Основниот суд денеска бара Собранието да му се одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер по распит во Јавното обвинителство. 

Единствено само Вељаноски беше привремено ослободен како осомничен за упадот во Собранието на 27 април, додека поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија 30-дневен притвор поради можност за бегство и влијание на сведоци откако беше обелоденето дека преку еден центар го координирале „крвавиот четврток“.

Вељаноски е единствениот кој можеше да се повика на пратенички имунитет и тој засега му е спас од притвор, но истиот може и да му биде одземен со апсолутно мнозинство на гласови од страна на пратениците со што би завршил во притвор.

Вељановски, пред парламентарната комисија вчера кажа дека обвинувањата за тероризам против него се неосновани и дека никогаш не ги нарушил правилата на законодавниот дом. 

-Јас бев 10 години претседател на Собранието, ниту на памет не ми падна да работам против регулатива. Бев претседател во три мандати и јас би сакал да заминам на вообичаениот начин, а не на овој начин-кажа меѓудругото Вељаноски .

Можеби ќе ве интересира

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари