20 Март, 2023
0.0220

ИНA: „Македонија пат“ го отстрани албанскиот јазик од униформите

Објавено во: Македонија 28 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Јавното претпријатие „Патишта на Македонија“ на крајот од минатата година ги замени старите униформи со нови униформи на кои го нема албанскиот јазик, објави информативната агенција ИНА.

„Реално, прашањето за непочитување на албанскиот јазик не е нов проблем бидејќи датира од порано, но во предметниот случај тоа е нов проблем бидејќи старите униформи беа без овој проблем, албанскиот јазик беше почитуван во рамките на Законот за употреба на јазиците“, пишува ИНА.

Од таму додаваат дека директор на ова претпријатие е Констадин Ацевски, поранешен пратеник на СДСМ. 

„Токму во мандатот додека Ацевски беше пратеник, законот за употреба на јазиците беше изгласан од негова рака во 2018 година, но сега истиот, само од позиција на директор, не го почитува законот што тој лично и целата негова партија го гласаше“, додава агенцијата. 


Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ВЕЧЕРВА СМЕ ДРАМАТИЧНО ЗАГАДЕНИ - Скопје е петти најзагаден град во светот, еве кои се пред нас на неславната листа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ахмети пееше пред митинг, а Грковска го опоменала Груби за играњето фудбал

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Чаир е на Ахмети и на ДУИ, порача Артан Груби

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

„ГИ ОПОМЕНАЛА БРЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА“ - Најчевска со жестока реакција откако Грковска се огласи за функционери на ДУИ

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Разбојници упаднале во продавница да крадат, но си заминале со празни раце

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

Ковачевски за уставните измени: Јас не сум политичар којшто е дојден да убедува или да разубедува некого

НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР: Пратениците изгласаа амнестија за прекршителите на Ковид протоколите

НЕМА ДА ОДАТ ВО ЗАТВОР: Пратениците изгласаа амнестија за прекршителите на Ковид протоколите