04 Април, 2020
0.0235

ИНЦИДЕНТ НА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЈА - еве што му кажа премиерката Брнабиќ на еден новинар

Објавено во: Балкан 21 Март, 2020

Еден од новинарите, на крајот на пресконференцијата што се одржа вчера доцна вечерта на премиерката Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар, се пожали зошто е предвидено само едно новинарско прашање, на што премиерката отворено вознемирено и остро реагираше, со возвратно прашање - дали неговата одговорност е доволна за да му даде право да вика.

Претходно, на новинарите им беше кажано дека има можност за само едно прашање, бидејќи премиерката и министерот имаат обврска за понатамошно следење на состојбата со коронавирусот и мерките што треба да се преземат. Новинарот зборуваше гласно, а се повика на тоа дека зборува во име на јавноста.

Премиерката го праша дали знае за која било друга земја каде што претседателот или премиерот секоја вечер излегуваат пред граѓаните во 18 часот, и притоа им одговараат на сите прашања.

„Седеме два часа секоја вечер, слушаме безброј прашања, а една вечер кога имаме еден мртов, вие сте во состојба да викате затоа што немате право на едно прашање, а ќе го имате уште утре во 18 часот. Дали мислите дека ова е недостаток на демократија? Мислите ли дека вашата лична одговорност е таква веднаш да направите врева“, го праша Брнабиќ.

фото Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома