31 Март, 2020
0.0312

Инцидент во Собранието меѓу две пратенички

Објавено во: Македонија 16 Февруари, 2020

Инцидент имаше денеска на седница во Собранието. 

„Никогаш повеќе името да не ми го споменуваш“, викаше пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска и удираше на масата пред колешката Нола Исмајлоска-Старова. 

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја смируваа нивната колешка, тргајќи ја настрана. 

Со 80 гласа „За“ денеска во Собранието беше изгласан Законот за одбрана. За Законот не гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не беа ниту во салата.

По завршување на гласањето, во салата влегоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Исмајловска-Старова пред гласањето од говорницата кажа дека лицемерно е што пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаат за Законот за одбрана, кога 7 пратеници меѓу кои и Жаклина Пешевска гласале за промена на името на Армијата во Армија на Република Северна Македонија, кога ги поддржале измените на  Законот за служба во Армијата.

Можеби ќе ве интересира

Рама за МТВ2: Со Италија сме тесно поврзани, со Македонија нема да има размена на доктори

Рама за МТВ2: Со Италија сме тесно поврзани, со Македонија нема да има размена на доктори

Владата бара да се ослободат од работа лицата со попреченост, слепите лица и инвалидите

Владата бара да се ослободат од работа лицата со попреченост, слепите лица и инвалидите

Кина со парична помош на сметката на Министерството за здравство

Кина со парична помош на сметката на Министерството за здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонското знаме подигнато во Брисел, стигнаа првите честитки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонското знаме подигнато во Брисел, стигнаа првите честитки

Ако има потреба ученичките и студентските домови ќе се користат за карантин

Ако има потреба ученичките и студентските домови ќе се користат за карантин

Свикан Совет за безбедност: Гувернерката и министри кај Пендаровски

Свикан Совет за безбедност: Гувернерката и министри кај Пендаровски

Филипче кажа кога се очекува пикот на заразата со коронавирусот

Филипче кажа кога се очекува пикот на заразата со коронавирусот

(ФОТО) Се мести полската болница во Скопје

(ФОТО) Се мести полската болница во Скопје

Ќе одговара лице кое не ја почитувало самоизолацијата

Ќе одговара лице кое не ја почитувало самоизолацијата