24 Септември, 2020
1.7834

Инциденти во Штип и Валандово при фрлање на крстот

Објавено во: Македонија 19 Јануари, 2020

Во Штип имаше инцидент на церемонијата на фаќање на светиот крст. 

Повеќето луѓе кои се фрлаа во водите на реката Брегалница, буквално се бореа кој да го земе крстот. 

На крајот светиот крст му припадна на Наумче Балевски, кој беше најбрз. 

„Бидејќи настана еден немил настан, предложивме се додека се смират луѓето, крстот да остане во црквата оваа година, а догодина ако се средат работите како и годините наназад, повторно ќе биде носен крстот низ градот. Биедејќи крстот ќе биде во цркавата ќе можат сите верници да дојдат да се поклонат и да го целиват крстот во соборната црква Св. Никола“- изјави Г. Иларион, митрополит Брегалнички. 

Еден час порано свет крст во водите на Брегалница се фрлаше и во штипско Ново село. Таму најуспешен беше 29 годишниот Антонио Станков.

Инцидент имаше и во Валандово, каде свештените лица мораа да ги опоменат верниците за нивното недолично однесување, односно скокале и луѓе кои не биле пријавени, поради што крстот се фрлаше три пати. 

Во другите градови, фрлањето на крстот помина во најдобар ред, а политичарите испратија пораки за љубов, и сплотеност. 

Денеска е Богојавление (Водици).

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Љубе Бошкоски се чувствува добро: Примам терапија уште неколку дена

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии

Пендаровски: Ќе се скенираат операторите кои набавуваат чувствителни технологии