19 Јули, 2019
0.0307

Индија со најевтин интернет на мобилен во светот, Словенија и Албанија на Балканот

Објавено во: Економија 18 Март, 2019

Британскиот портал cable.co.uk ја истражува цената на мобилните интернет гигабајти во светот, а анализата на 6.313 мобилни интернет-пакети во 230 земји покажа дека најевтиниот е во Индија - 0,23 евра за гигабајт, додека во Зимбабве е најскапиот - 66,7 евра за гигабајт.

Индија, чија млада популација има особено висока технолошка свест, нуди "жив" пазар на паметни телефони, со брза адаптација и голема конкуренција. Ова се причините зошто мобилниот сообраќај е многу евтин, според извештајот.

Зад Индија, најевтините пазари се во Киргистан, Казахстан и Украина. Во Русија е само 0,81 евра ако се земе просекот на понудата.

Меѓу најразновидните пазари во Западна Европа, најевтиниот мобилен интернет е во Финска (1,03 евра за гигабајт) поради сеприсутноста на мобилните интернет-пакети без ограничување на податоците.

Најскапата држава во Западна Европа е Швајцарија, чиј главен оператор Swisscom е една од водечките европски компании кои работат на воведување на мрежата 5G.

Во регионот, Словенија во просек нуди најевтини мобилни пакети, со просечна цена од 1,96 евра од гигабајт. Мобилниот интернет гигабајт во Босна и Херцеговина во просек чини 3,18 евра, слично на оној во Македонија, каде што цената на гигабајтите изнесува 3,21 евра.

Во Црна Гора, просечната цена на гигабајти изнесува 3,78 евра, во Србија 4,28 евра, а во Хрватска 4,34 евра.

Во Грција е дури 29,01 евра во просек, во Бугарија чини 6,34, додека во Албанија е 2,86.

Во Романија е 1,68 евра средната цена на сите пакети.


Можеби ќе ве интересира

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Ова се топ три најплатени професии во Македонија

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

Владата без јасна стратегија за тужбата од Хеленик петролеум: Процесот бил сензитивен

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

ПОРАСНАЛЕ ПЛАТИТЕ: Анѓушев кажа кога ќе стигнеме до 500 евра

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Трипуновски: Над 500 вработени во државното Водостопанство три месеци без плата

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Пултови за МојДДВ: Зошто некои сметки не се скенираат

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Македонците со двојно повеќе „дебели“ кредити, купуваат поскапи недвижнини и автомобили

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Колку пари има во бизнисот со цигари?

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Младеновски се поправи: Нема да вработувам буквално пријатели и блиски во „Балканлар пластик“

Асани: 24 скапи возила на Кочан се под банкарски залог

Асани: 24 скапи возила на Кочан се под банкарски залог