23 Септември, 2020
0.0582

Инфектологот Стевановиќ испрати итна порака

Објавено во: Балкан 08 Септември, 2020

Директорот на Клиниката за инфективни и тропски болести на КЦС, Горан Стевановиќ, вели дека не се зголемува бројот на пациенти со тешка клиничка слика, но дека расте бројот на пациенти со респираторни проблеми кои се јавуваат во амбулантите на преглед.

Тој потенцираше дека расте бројот на прегледи и позитивни пациенти во регионот и воопшто во Европа, бидејќи луѓето се враќаат од годишните одмори, започнува учебната година и започнуваат собирањата во затворено, бидејќи летната сезона е при крај.

Српскиот инфектолог наведува дека во моментов на Клиниката за инфективни болести нема проблем со капацитетот за сместување, но исполнетоста во одделите интензивна нега е на повисоко ниво отколку што се очекуваше.  Затоа тој испрати итна порака до граѓаните на Србија, поради фактот што наскоро не очекува есенскиот бран на ковид:

- Апелирам до граѓаните да носат маски, да држат дистанцата, да се грижат за хигиената на рацете, да избегнуваат ризични настани, вели д-р. Стевановиќ.


Можеби ќе ве интересира

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд