16 Јануари, 2022
0.0183

ИНФИЦИРАН СО ОМИКРОН И ПОКРАЈ ПРИМЕНИ ТРИ ДОЗИ ФАЈЗЕР: Израелски кардиолог се заразил по неколкудневен престој во Велика Британија

Објавено во: Мои пари 02 Декември, 2021

Израелски лекар, кој бил еден од првите луѓе во светот кој бил заразен со варијантата омикрон, вели дека верува дека се заразил со вирусот кога бил во Лондон на голема конференција.

Откритието на докторот Елад Маори може да предизвика стравувања дека варијантата можеби била во Обединетото Кралство многу порано отколку што се мислеше.

Во интервју за Гардијан, кардиологот од медицинскиот центар во близина на Тел Авив опиша како се вратил во Израел на 23 ноември по тридневен престој во источен Лондон. Симптомите почнал да ги чувствува за неколку дена, а на 27 ноември добил позитивен тест.

Времето од изложувањето до почетокот на симптомите се смета дека е до 14 дена, иако симптомите обично се појавуваат пет дена по изложувањето.

Маори, кој е и професор по кардиологија во Тел Авив, пристигнал во Лондон на 19 ноември и останал четири ноќи во хотел во северниот дел на градот. Досега, тој покажал благи симптоми на корона вирус, вклучувајќи треска, болки во мускулите и болки во грлото.

Иако не може да биде сигурен како и кога се заразил, Маори, кој примил три дози од вакцината Фајзер, е убеден дека тоа се случило во Велика Британија.


Можеби ќе ве интересира

Генерали инвестментс: Политичките игри ќе ги плаќаат европските компании и домаќинствата преку високи цени на енергијата

Генерали инвестментс: Политичките игри ќе ги плаќаат европските компании и домаќинствата преку високи цени на енергијата

Повеќе од гол – Mozzart за головите на ракометарите веќе издвои 125.000 денари во хуманитарниот фонд!

Повеќе од гол – Mozzart за головите на ракометарите веќе издвои 125.000 денари во хуманитарниот фонд!

A1 Македонија има најбрза мобилна мрежа во земјата – овој пат потврдено и од Ookla®

A1 Македонија има најбрза мобилна мрежа во земјата – овој пат потврдено и од Ookla®

Три МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добивки за старт на 2022

Три МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добивки за старт на 2022

Зимска распродажба во Скопје Сити Мол

Зимска распродажба во Скопје Сити Мол

Работам како личен асистент на сестрата на емирот на Катар-ги организирам нејзините патувања, забави и приеми: Павлинка Тренева Муса за животот во Доха

Работам како личен асистент на сестрата на емирот на Катар-ги организирам нејзините патувања, забави и приеми: Павлинка Тренева Муса за животот во Доха

Samsung го лансираше Home Hub: Централниот уред за паметно управување со домот

Samsung го лансираше Home Hub: Централниот уред за паметно управување со домот

Донација од „Мастербет ДООЕЛ Скопје“ за Домот за деца без родителска грижа „11 Октомври“

Донација од „Мастербет ДООЕЛ Скопје“ за Домот за деца без родителска грижа „11 Октомври“

Гледај Европско на најголемиот ЛЕД екран пред Ист Гејт Мол

Гледај Европско на најголемиот ЛЕД екран пред Ист Гејт Мол