26 Септември, 2022
0.0220

Инфлацијата руши рекорди: Шири Ланка на врвот, во август стапката достигна 70,2 отсто

Објавено во: Финансии 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Годишната стапка на инфлација на Шри Ланка се искачи на повеќе од 70 отсто во август додека се бори со својата најтешка економска криза во повеќе од седум децении. 

Официјалните податоци, исто така, покажаа дека цените на храната пораснале за 84,6 отсто во споредба со пред една година. Јужноазиската нација со 22 милиони жители годинава западна во финансиски и политички хаос бидејќи се соочи со недостиг на странски валути. Земјата не можеше да си дозволи клучен увоз - вклучувајќи гориво, ѓубрива и лекови.

Минатиот месец, Централната банка на Шри Ланка рече дека очекува намалување на инфлацијата, бидејќи економијата на земјата забави, откако достигна врв на околу 70%.

Официјалните бројки објавени минатата недела покажаа дека економијата се намалила за 8,4 отсто во трите месеци до крајот на август.

Пред пандемијата, Шри Ланка во голема мера се потпираше на туризмот за странски валути, вклучително и американскиот долар.

Сепак, затворањето на границите заради „Ковид-19“ ги оддалечи туристите и направи голем данок врз економијата на земјата. Тоа, заедно со долгогодишното финансиско лошо управување, доведе до тоа Шри Ланка да не ги исполни своите долгови претходно оваа година. 

Шри Ланка се соочи со политички пресврт во последните месеци, при што претседателот на земјата Готабаја Раџапакса побегна во странство пред да поднесе оставка во јули.

Тоа се случи кога стотици илјади луѓе излегоа на улиците, на протести кои честопати прераснаа во насилни, поради наглото зголемување на цените на храната и горивото.

Многу жители на Шри Ланка ја обвинија администрацијата на Рајапакса за лошо справување со кризата.

Претходно овој месец, Шри Ланка постигна прелиминарен договор со Меѓународниот монетарен фонд за заем од 2,9 милијарди долари (2,6 милијарди фунти). Сепак, договорот зависи од тоа земјата да добие средства и од приватни доверители.

Во вторникот, Индија соопшти дека започнала разговори со Шри Ланка за реструктуирање на нејзиниот долг и рече дека ќе понуди и долгорочни инвестиции. Индија претходно обезбеди речиси 4 милијарди долари финансиска помош за својот помал сосед.

Индија, исто така, го одложи плаќањето на увозот од Шри Ланка од околу 1,2 милијарди долари и понуди кредитна линија од 55 милиони долари за увоз на ѓубрива.

Владините претставници на Шри Ланка треба да се сретнат со кредиторите во петок, за да разговараат за обемот на економските проблеми на земјата и предлогот за реструктуирање на нејзините долгови.

Фото: EPA/ CHAMILA KARUNARATHNE

Можеби ќе ве интересира

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

КОМПАНИИТЕ НАГРНАА ПО КРЕДИТИ, РИЗИЧНИ ЗАДОЛЖУВАЊАТА ВО СТРАНСКИ ВАЛУТИ, затегнувањето на монетарната политика ќе ги направи кредитите уште поскапи

КОМПАНИИТЕ НАГРНАА ПО КРЕДИТИ, РИЗИЧНИ ЗАДОЛЖУВАЊАТА ВО СТРАНСКИ ВАЛУТИ, затегнувањето на монетарната политика ќе ги направи кредитите уште поскапи

ГРАЃАНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЖАЛАТ ЗА ДЕБИТНИТЕ И КРЕДИТНИТЕ КАРТИЧКИ, НБ со анализа на поплаките од корисниците

ГРАЃАНИТЕ НАЈМНОГУ СЕ ЖАЛАТ ЗА ДЕБИТНИТЕ И КРЕДИТНИТЕ КАРТИЧКИ, НБ со анализа на поплаките од корисниците

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

БАНКАТА НА АНГЛИЈА ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТНИТЕ СТАПКИ, поскапувањата поттикнаа раст за половина поен втор месец по ред

ДОЛАРОТ СЕ ПОЈАК ОД ЕВРОТО, српски експерти со совети дали треба да се променат навиките на штедење

ДОЛАРОТ СЕ ПОЈАК ОД ЕВРОТО, српски експерти со совети дали треба да се променат навиките на штедење

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ова е највисоко ниво во последниве 15 години

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ова е највисоко ниво во последниве 15 години

Кој вложи безмалку пола милион евра во акции на ТТК Банка?

Кој вложи безмалку пола милион евра во акции на ТТК Банка?