16 Декември, 2018
0.3033
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

ИНФОГРАФИКА: Каде живеат ултра богатите луѓе во светот

Објавено во: Финансии 09 Април, 2018

Бројот на милионери и милијардери во светот расте. Во 2017 година на секои два дена се "раѓал" нов милијардер, а меѓу 2006 и 2016 година, бројот на сите милионери во светот се зголемил за 36%, како нивниот вкупен број е над 13 милиони луѓе, соопшти CNBC.

Користејќи податоци од Knight Frank, страницата за споделување на трошоците Howmuch.net опишува каде живеат некои од ултра богатите - оние со над 500 милиони долари лично богатство.

Повеќе бројки може да се најдат во листата.


Тука се и Топ 10 од земјите каде што повеќето луѓе живеат со личен статус над 500 милиони долари:

10. Велика Британија - 220 луѓе

9. Русија - 220 луѓе

8. Франција - 230 луѓе

7. Швајцарија - 250 луѓе

6. Канада - 270 луѓе

5. Хонг Конг - 320 луѓе

4. Јапонија - 390 луѓе

3. Германија - 430 луѓе

2. Кина - 490 луѓе

1. САД - 1.830 луѓе


Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година