06 Декември, 2022
0.0249

ИНСАЈДЕРИ ОД КРЕМЉ ОТКРИВААТ: Овде е голем неред, Путин веќе никого не слуша, ПРЕТПОСТАВУВАМЕ ШТО СЛЕДИ

Објавено во: Свет 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Владимир Путин станува брзоплет и таинствен пред поразите на бојното поле, предупредуваат упатените во Кремљ, укажувајќи дека рускиот лидер носи избрзани одлуки без да се консултира со некои од неговите воени началници. Во текот на изминатите неколку недели, Телеграф разговараше со 15 државни службеници, пратеници и директори на јавни и приватни компании.

Сите високи извори - кои зборуваа под услов да останат анонимни - рекоа дека воениот конфликт само ќе ескалира во наредните месеци. Сепак, никој не може да предвиди што ќе се случи ако Русија загуби. Најзначајниот пораз на руската армија од почетокот на војната драматично ја промени ситуацијата внатре во Русија.

Изворите на „Телеграф“ велат дека украинската офанзива го принудила Кремљ да објави мобилизација и избрзани референдуми за анексијата на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје. Путин не смее да загуби, затоа мора итно да ја сврти ситуацијата, објасни еден извор близок до Кремљ.

„Еве сега, нацисти“, ја објасни логиката на Путин со мрачна иронија еден соговорник, нагласувајќи дека референдумите се изговор за оправдување на мобилизацијата.

Закана од нуклеарна војна

Заканата од нуклеарна војна е порака до западните политичари: „Не заборавајте, Украина нема право да не порази. Со снабдувањето со оружје само го одложувате падот на Украина“. Речиси сите соговорници посочуваат дека ја предвиделе мобилизацијата: „Очигледно беше дека на армијата и требаат повеќе луѓе. И беше јасно дека најавата ќе следува по локалните избори. И по гласањето тоа се случи.

Еден извор кој редовно присуствуваше на состаноците во Кремљ ги опиша настаните на следниов начин: „Украинската офанзива конечно им даде изговор на генералите да ја протуркаат одлуката за мобилизација. Генералите постојано ја нагласуваа потребата од повеќе ресурси. Тие бараа критична маса чизми на земјата. Тоа е како кога реновирате куќа. Отпрвин работниците ветуваат дека ќе направат сè на време и со расположливите ресурси, а потоа нешто тргне наопаку и велат: „Па што очекувавте? Ова ни недостасува и тоа.' Генералите не измамија“.

Иако многу извори ја предвидуваа мобилизацијата, повеќето се пожалија на избрзаноста и неподготвеноста на Путин да ги објасни своите планови. Никој никому ништо не објаснува“, вели незадоволен извор близок до власта. И шефот на државната банка рече дека е крајно загрижен што рускиот лидер ги носи сите одлуки без консултации.

„Тоа е хаос. Путин на сите им кажува различни работи“

„Има тотален недостаток на координација. Тоа е хаос. Путин на сите им кажува различни работи“, изјави извор близок до владата. Тој истакнува дека тоа не се однесува само на економијата, туку и на начинот на кој се води војната: „Што правевме во Харков? Никој нема поим - ниту политичарите, ниту армијата. Тоа само се случи.

Во исто време, властите однапред се подготвуваа за мобилизација. Во пролетта, Думата усвои закони кои и дозволуваат на владата да ја стави економијата во воени услови. И многу воинборци ги повикуваат властите да прогласат мобилизација со недели, ако не и месеци. Пропагандистот Владимир Соловјов редовно упатувал вакви апели во своето телевизиско ток-шоу.

Самиот Путин веројатно очекувал дека неговите подредени ќе бидат поподготвени за мобилизација, а доказ за тоа е и фактот што тој замина на кратко отсуство по нејзината најава. Путин накратко успеа да се искраде од јавната функција, покривајќи го своето отсуство - како и обично - со претходно снимени средби со различни функционери и шефови на државни компании.

Изворите на Телеграф рекоа дека Путин планира да се одмори во неговата резиденција Валдаи. Сепак, четири дена подоцна тој се сретна со Александар Лукашенко, белорускиот претседател, во неговата резиденција во Сочи - исто така одлично место за одмор.

Нема опуштање

Но, Путин тешко може да се опушти. На третиот ден од одморот, проблемите со мобилизацијата доведоа до тоа што тој мораше да го разреши заменик министерот за одбрана задолжен за логистика и да потпише указ за исклучување на студентите од мобилизација.

Во последните денови видовме директори на владини агенции, како и јавни и приватни компании кои се обидуваат да најдат начини да ги заштитат своите вработени од воена служба. Кога The Telegraph разговараше со своите контакти минатата недела, никој не очекуваше дека „делумната“ мобилизација ќе има толку неселективен ефект. Во исто време, малкумина веруваа дека работите навистина ќе завршат со „делумна“ мобилизација.

„Овие 300.000 резервисти за кои министерот за одбрана Шојгу рече дека ќе бидат мобилизирани се само одвлекување на вниманието. Сега тоа е делумно, но потоа ќе следи масовна мобилизација, а потоа и тактичко нуклеарно оружје“, предвидува еден извор близок до владата.

Руската влада активно се обиде да го запре бегството на програмери и технолошки менаџери од Русија. Но, ИТ компаниите не се единствените кои составуваат списоци со луѓе што треба да се изземат. Извршен директор на една голема компанија го опиша процесот: „Компаниите испраќаат списоци до Министерството за одбрана преку нивните министерства специфични за индустријата, кои потоа ги предаваат на службениците за регрутирање“.

Службениците добиваат исклучоци користејќи слична шема. Еден федерален функционер од средно ниво опиша како директорите испраќаат списоци со изземени вработени до Министерството за одбрана. Тој признава дека процесот сè уште не е добро воспоставен, а многу поканети се обидуваат да се извлечат со официјална лична карта.

Во елитата на Путин има и такви кои се подготвени да се борат

Ослободувањата за функционерите, пратениците и вработените во државните претпријатија не важат за нивните семејства. Многу владини функционери веќе купиле авионски билети за своите браќа, синови и внуци и ги испратиле во странство, дознаваат извори на Телеграф. Некои веќе ги придружуваа своите роднини во војска.

Сепак, не секој може да преговара за ослободување на своите роднини или да ги испрати во странство. „Што ако некој дознае? Ќе ме прогласат за непријател на земјата и ќе ме стават во затвор. Стравот е опиплив, луѓето се во шок и постојана вознемиреност“, вели еден извор близок до власта.

Во исто време, во елитата на Путин има и такви кои се подготвени да се борат. Еден од соговорниците истакнува дека ако треба ќе оди и на фронт. Тој ги објасни мотивите за својата одлука како чувство на должност („Што, бегај како кукавица?“) и потребата да се „ослободи Украина од нацизмот“. Неколку претставници, сенатори и регионални парламентарци јавно ја објавија својата намера да одат на фронтот.

Руското општество е поларизирано во своите ставови кон војната, според директорот на државна компанија: „Имаме луѓе со поларизирани мислења дури и во рамките на истата организација. Некои се тотално против сè, додека други сакаат да основаат свои приватни војски“.

И покрај свесноста за претстојната катастрофа, никој од руската елита не се обидуваше да го убеди Путин да ја прекине војната долго време. Додека во првите месеци луѓе како Алексеј Кудрин, шеф на комората за ревизија, се обидуваа да му објаснат на Путин за последиците од неговите одлуки, денес тоа не се случува. Според изворите на Телеграф, Путин продолжува да ја повторува мантрата за Русија опкружена со непријатели и со интриги на НАТО. Разговорот со него е бесмислен.

Губење на поддршката

Има малку искрена поддршка за војната во рускиот естаблишмент, според извршниот директор на голема приватна компанија кој го познава рускиот премиер Михаил Мишустин: „Сите оние функционери кои јавно прават споредби со Втората светска војна, само го прават она што се очекува од нив. Тоа е нивниот одбранбен механизам. Што и да е еден од оние кои рекоа дека Путин ќе го обедини општеството. Сега на сите им е јасно дека тоа не е така. Но луѓето не можат толку брзо да го променат својот став“.

„Расположението на сите е слично на она што пред војната го изрази во Советот за безбедност Дмитриј Козак, заменик-шефот на кабинетот на Путин“, додаде изворот. Тој опиша како имало голема тензија меѓу неговите вработени поради војната. Но, како што рече, престанале да прашуваат „како може да се случи ова“ и сега се обидуваат „некако да се снајдат во означените црвени линии“.

„Проблемот со руското општество е што ние секогаш се обидуваме да најдеме начин да ја заобиколиме лошата ситуација наместо да се бунтуваме против неа“, рече изворот на Телеграф.

Друг менаџер во голема државна компанија го опиша расположението како „претстојна пропаст“. Овој извор, кој сопственото враќање од одмор го опиша како „враќање во затвор“, рече: „Луѓето се подготвени да ги однесат своите деца, сопрузи и синови на колење. Тоа е чисто зло... На луѓето веќе не им требаат терапевти, тие има потреба од психијатри“.

Што ако Русија ја изгуби војната?

Значаен инцидент се случи на неодамнешниот Источен економски форум во Владивосток, на кој присуствуваше и Путин. Првиот ден сите многу се опијанија, што доведе до голем број отсутни говорници на утринските сесии. „Тоа го одразуваше општото расположение“, рече еден од учесниците на форумот.

Кога ќе ги прашате оние во елитата кои се против војната зошто не дадат оставка, многумина признаваат дека тоа е технички возможно: „Можете да купите билет во еден правец за излез од земјата. Но, што тогаш? Каде да одите? Не можете да земете повеќе од 10.000 долари со себе“. Владините претставници со кои разговараше The Telegraph - и оние кои ја поддржуваат војната во Украина и оние кои се противат внатрешно - не беа во можност да ја прецизираат крајната цел на војната и нејзините можни исходи.

„Јасно е дека мораме да победиме. Тоа е единствената можна опција. Мораме да направиме сè за да се случи и мораме да го направиме тоа сега. Овој воз веќе се движи и ние сме на него; има само два излеза “, изјави еден висок функционер.

На прашањето што ќе се случи доколку Русија ја загуби војната, изворот одговори дека не може да замисли такво сценарио. Како и со другите соговорници кои ја поддржуваат војната, тој само го повтори наративот на пропагандистите: Западот сака да ја уништи Русија, а поразот во војната со Украина би значел уништување на Русија.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?