16 Јануари, 2021
0.0238

Институти, болници, пазари на морски плодови - СЗО влезе во Вухан и ќе го испитува потеклото на вирусот

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2021

Тим експерти од Светската здравствена организација денеска влегоа во Вухан, од каде почна да се шири коронавирусот. Целта на нивната посета на овој кинески град е испитување на потеклото на вирусот. Официјален Пекинг ја оспори намерата на СЗО да го испрати својот тим во Вухан, но со многу перипетии, тој тим на експерти сепак доби зелено светло.

Веста за влезот на тимот на СЗО во Вухан ја објави кинеската државна телевизија. Тимот ќе помине околу еден месец во тој град, вклучително и две недели во карантин.

Петр Бен Ембарек, водечки експерт на СЗО за болести на животни кои се шират и на други видови, води тим од 10 независни експерти. Виетнамскиот биолог Хунг Нгуен, кој е дел од тимот, за Ројтерс изјави дека не очекува ограничувања на работата на групата во Кина.

По завршувањето на карантинот, тимот ќе помине две недели испитувајќи луѓе од истражувачки институти, болници и пазари на морски плодови во Вухан, каде се верува дека се појави нов патоген, додаде Хунг.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло