19 Декември, 2018
0.2471
    ADIN 660    -5.71%     ALK 8200    -0.24%     GRNT 800    0.72%     KMB 5023.88    -0.5%     MPT 47000    0.61%     MTUR 4900    0%     RADE 1800    -0.88%     RMDEN16 96.2    -0.82%     STB 1285.06    -0.08%     TTK 1245    0%     USJE 23000    -2.13%     ZLRB 6170    0%

ИНТЕРВЈУ-АНЕТА АНДОНОВА: Место на кафе, во сабота луѓето беа со „Пулсирања“

Објавено во: Стил 16 Април, 2018

По вокација сум инженер по електротехника, па често размислував за промена на професијата. Јас, во син мантил меѓу електромотори или генератори, ми звучеше интересно во еден момент, но верувам дека вселената ги склопила коцките поинаку, а и велат „телевизијата е вирус од којшто се заразуваш еднаш за секогаш".

Во Македонската радио и телевизија 1, таа е уредник на образовната програма. На социјалните мрежи, ведра и насмеана жена која споделува убави фотографии од убави патувања. Ја смирува Охрид, а неостварен сон и е да ја посети Јужна Америка. Деновиве често ќе ја сретнете на кејот Вардар, како се подготвува за да истрча уште еден Скопски маратон. За гледачите на ТВ, таа е сè уште Анета од „Пулсирања“, или девојката од „Пулси квизот“. Анета Андонова, целата своја телевизиска кариера ја посвети на едуцирање на децата и младите. За себе си вели дека и таа е Петар Пан, а детето во неа никој не може да и го земе.

Женски магазин - Кога се роди твојата прва желба на се појавиш на ТВ, и кога ја реализираше?

Анета- „Животот е она што ти се случува додека ти го планираш“, рекол своевремено Џон Ленон. Телевизијата за мене беше случајност, а не план или желба. Моите почетоци се всушност во радиото. Училиштето за средно образование „Орце Николов“, како дел од практичната настава промовираше младинско, експериментално радио „Клуб 100“. Радиото беше креација на учениците кои се профилираа како електротехничари во соработка со одговорните професори. Во тоа радио, ние учениците „се одмрзнавме“. Научивме како се прави емисија, како се говори пред микрофон, научивме како да се обратиме на аудиториумот. Во тие 90-ти години дојде соработката со МРТ која беше единствена како ТВ куќа во Република Македонија. Влегов во проектот којашто внесе нов дух, постави нови стандарди во етерот, го имаше приматот пред сите останати телевизиски проекти. „Пулсирања“, таму беа моите почетоци во телевизијата како електронски медиум. Без некоја посебна желба, но со многу возбуда,ентузијазам- влегов во МРТ и останав.

Целото интервју прочитајте го на Женски магазин овде.

Можеби ќе ве интересира

Едвај чека да се врати од Малта: Најинтимната приказна на Мартин Мила

Едвај чека да се врати од Малта: Најинтимната приказна на Мартин Мила

(ВИДЕО) ОВА СТАНА ПОПУЛАРНО: Необични потези на патниците додека се во авион

(ВИДЕО) ОВА СТАНА ПОПУЛАРНО: Необични потези на патниците додека се во авион

Ме тепаше секој ден па му го забив ножот во гради: Потресно сведочење на жена која си го уби сопругот

Ме тепаше секој ден па му го забив ножот во гради: Потресно сведочење на жена која си го уби сопругот

Најубавите песни му ги дадов на Оливер: Џибони специјално за „Женски магазин“

Најубавите песни му ги дадов на Оливер: Џибони специјално за „Женски магазин“

Ова се градови кои може да потонат

Ова се градови кои може да потонат

Ми фалиш во најсреќните денови од мојот живот: Тамара емотивно се сети на Влатко

Ми фалиш во најсреќните денови од мојот живот: Тамара емотивно се сети на Влатко

Можев да загинам,Бреговиќ ме спречи: Сведоштво на Јанковска која планираше да замине со автобусот кој се преврте кај Лесковац

Можев да загинам,Бреговиќ ме спречи: Сведоштво на Јанковска која планираше да замине со автобусот кој се преврте кај Лесковац

Се сетив на минати, убави времиња: Каролина Гочева пееше во чест на колегата од „Фламингоси“

Се сетив на минати, убави времиња: Каролина Гочева пееше во чест на колегата од „Фламингоси“

МАРГА ФИЛИПОВСКА првата библиотекарка на „Коменски“: Низ мојата библиотека поминале Михаил Корубин, Мартин Протуѓер, Боркица Груевска...

МАРГА ФИЛИПОВСКА првата библиотекарка на „Коменски“: Низ мојата библиотека поминале Михаил Корубин, Мартин Протуѓер, Боркица Груевска...