23 Април, 2018
0.0577

ИНТЕРВЈУ БЕНИ ШАЌИРИ: Долго време сме во општа лудачка состојба

Објавено во: Стил 10 Јануари, 2018

Не постои човек кого сопствената искреност не го чинела скапо, знаејќи дека живееме во свет во кој доминираат итрината, хипокризијата, и бескрупулозноста за да се доде до саканата цел. Јас цврсто одбирав и одбирам да бидам на страната на отвореноста, храброста, чесноста и искажувањето на сопствениот став, така што со мене сите се на чисто.

Од „Без мудрости“ на „Макфест“ во 2001 година, преку преработките на домашните рок-класици во албумот „Лектира“, до најновиот хит „Немој да се курчиш“, Бени и „Нон стоп“ се впечатливи музичари на домашната сцена. Иако е рокер во срцето, Арбен Шаќири изјавува дека кај нас воопшто нема никаква музичка сцена, а камо ли рокенрол. Освен со својот бенд „Нон стоп“, Бени може да се пофали и со богат соло музички багаж, како и со заедничкиот албум со Златко Ориѓански „Добро утро, госпоѓо“. Во интервјуто за Женски Магазин, Бени без да штеди зборови раскажува за она што му фали на нашето живеење, и што е она што сме го загубиле како луѓе. Се потсетува на вредностите кои ги научил од покојниот татко, познатиот новинар и уредник во МРТ, Хисен Шаќири, и раскажува за она што со сопругата Лиса ги учи неговите синови, Мик, кој има шест години и Бен, кој е стар неполни четири. За поавтентично да се доживеат зборовите на Бени, интервјуто е пренесено на неговиот оригинален скопски жаргон.

Женски Магазин- Како настана песната „Немој да се курчиш“, кому му е посветена?

Бени- „Немој да се курчиш“ настана спонтано, без тенденција да се дојде до некаков хит, со намера да се искаже револт спрема една општа лудачка состојба во која се наоѓаме веќе долго време. За таа состојба не гледам друго решение, освен сите заедно да кренеме глас против идиотскиот набој кој преовладува на овој простор години наназад. Овде луѓето кои се сосема празни, си умислуваат дека се нешто битно, а у суштина се сосема празни и бесцелни во сопствените настојувања да направат нешто или некому нешто да докажат!!! Се работи за колективна хистерија, која вака или онака стана дел од нашиот ментален код, и се разбира дека на тоа лудило мора по било која цена да му се застане на пат, инаку сме на „пут без повратка“.

Целото интервју читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Бебињата можат логично да размислуваат пред да прозборат

Бебињата можат логично да размислуваат пред да прозборат

Прогласен најдобриот фудбалер на премиерлигата

Прогласен најдобриот фудбалер на премиерлигата

This is a man’s world (2)

This is a man’s world (2)

ИНТЕРВЈУ НАТАША МИХАЈЛОСКА: Позитивните мисли ги пренесувам на стакло

ИНТЕРВЈУ НАТАША МИХАЈЛОСКА: Позитивните мисли ги пренесувам на стакло

ИНТЕРВЈУ- АМЕРНИС НОКШИЌИ- ЈОВАНОВСКА: Жените во Македонија уште живеат во машки свет

ИНТЕРВЈУ- АМЕРНИС НОКШИЌИ- ЈОВАНОВСКА: Жените во Македонија уште живеат во машки свет

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Флексибилно работно време за поголема продуктивност на вработените

Вардар со победа се враќа во Скопје

Вардар со победа се враќа во Скопје

Која земја во Европа е на трагичниот врв по пиење алкохол?

Која земја во Европа е на трагичниот врв по пиење алкохол?

(ГАЛЕРИЈА) РАЗВЕДРЕТЕ ГО ДОМОТ: пролетни и креативни идеи за поубава атмосфера

(ГАЛЕРИЈА) РАЗВЕДРЕТЕ ГО ДОМОТ: пролетни и креативни идеи за поубава атмосфера