21 Мај, 2018
0.5879
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

ИНТЕРВЈУ СО СЛОВЕНЕЧКИОТ АМБАСАДОР МИЛАН ЈАЗБЕЦ: Моите книги сами од себе се пишуваат

Објавено во: Стил 07 Февруари, 2018

Мојата љубов кон Македонија започна кога како одличен ученик на крајот од третото одделение на основното училиште, ја добив како награда книгата Набреклезвезде на македонскиот писател Мето Јовановски. Истото продолжи и кога пред триесет и шест години во поранешната држава го служев воениот рок во Штип. Денес, меѓу другото, јас сум почесен граѓанин на Штип.

Амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија, проф. д-р. Милан Јазбец денеска на пладне, во ресторанот „Пелистер“ ќе ја промовира својата 40. по ред книга. Во ресторанот „Пелистер“, на гостите и на пријателите на амбасадорот ќе им биде претставена најновата збирка песни „Сјајна ѕвезда со лавовска грива“. Збирката е двојазично, македонско-словенечко издание, а ја издаваат издавачките куќи „Матица Македонска“ од македонска и „Форма 7“ од словенечка страна. Пријателска поддршка амбасадорот добива од „Баги комуникации“.

Целиот текст може да го прочитате на Женски магазин тука.

Можеби ќе ве интересира

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Прва фотка од невестата: Меган Маркл тргна кон катедралата, изгледа преубаво!

Прва фотка од невестата: Меган Маркл тргна кон катедралата, изгледа преубаво!

BBC откри какво ќе биде времето за кралската свадба

BBC откри какво ќе биде времето за кралската свадба

Редослед по минути: Како ќе се одвива кралската свадба?

Редослед по минути: Како ќе се одвива кралската свадба?

ДЕТАЛИ ЗА ВЕНЧАВКАТА: Утре стапуваат во брак принцот Хари и актерката Меган Маркл

ДЕТАЛИ ЗА ВЕНЧАВКАТА: Утре стапуваат во брак принцот Хари и актерката Меган Маркл

Милчо Манчевски повикува на аудиција за новиот филм

Милчо Манчевски повикува на аудиција за новиот филм