07 Декември, 2022
0.0261

ИНВАЗИЈА ОД РУСИ ВО СРБИЈА. Не прашуваат за цена, само даваат пари

Објавено во: Балкан 24 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Од почетокот на војната во Украина, забележливо е доаѓањето на голем број Руси во Србија, пред се во Белград, а откако Владимир Путин нареди делумна мобилизација, во следните две недели се очекуваат во Србија да пристигнат уште околу 4.000 Руси. кои според предвидувањата дополнително ќе ги зголемат цените за издавање станови.во главниот град.

Во претходниот бран беше забележано дека киријата за стан од 50 квадрати, на пример, пораснала од 300 на 450 евра, што претставува голем проблем за Србите кои живеат како кираџии, бидејќи сопствениците на становите условиле многу од нив да мораат да платат повеќе или да се иселат од становите, за сопствениците да можат да го изнајмат тој простор на Руси или Украинци, кои исто така пристигнаа овде со почетокот на конфликтот, а се побогати.

Во моментов има околу 7.000 слободни имоти во Белград на веб-страницата за огласи Sasomange.rs, а во цела Србија, вклучувајќи го и главниот град, таа бројка е околу 8.959. Катарина Кузмановиќ, шеф за недвижности на огласите Sasomange.rs, за Курир вели дека има тренд на раст на цените по корона вирусот, како и дека побарувачката ја зголемува цената на киријата.

-Доколку Русите продолжат да доаѓаат, сигурно е дека повторно ќе има зголемување на цените на изнајмувањето на недвижностите. Цените сигурно ќе пораснат. Оние во тој прв бран пристигнувања не прашаа колку чини. Најпопуларни се Белград и Нови Сад, другите градови се помалку - објаснува Кузмановиќ.

Таа додава дека цените тогаш отишле над 100 отсто, како и дека најбарани локации кај Русите и Украинците биле центарот на градот, Врачар, Белград на вода, Дедиње, Нов Белград, т.е. околината на „Хајата“ и Блок 65, како и Баново брдо.

-Буквално се наддаваше, кај сопственикот дојдоа Русин и Србин и Русинот не ја праша цената, тој прифати се. Многу наши граѓани не можат да си дозволат да платат толку колку што плаќаат Русите. Русите изнајмувата станови за месечна кирија од 500 до 1.500 евра, а понекогаш и повеќе. Изнајмуваат и големи станови и куќи - вели соговорникот на Курир.

Кузмановиќ истакна и дека многу станоиздавачи почнале да го објавуваат текстот на огласот на руски јазик, што претходно не било случај.

На почетокот на годината можеше да се изнајми стан од 50 квадрати за 300 евра, сега тоа е реткост, па месечната кирија за овие станови е до 450 евра, цената на двособните станови на месечна основа е околу 600 евра, па дури и повеќе, а трособните станови чинат 1.000 евра. Цените за изнајмување зависат од локацијата, бројот на катови, опремата, но за оние локации во главниот град кои се најинтересни за Русите, цените се движат и до 3.000 евра.

Курир.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Вагнер отвори канцеларија во Србија

Вагнер отвори канцеларија во Србија

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек