22 Февруари, 2020
0.0229

Инвестиција од 1,4 милијарди евра: Бугарија ли ќе ја „лапне“ големата фабрика на Фолксваген?

Објавено во: Финансии 04 Март, 2019

Управниот одбор на Фолксваген наскоро, наводно би требало да донесе одлука за изградба на нова фабрика на „истокот на Европа“, во која истовремено би требало да се произведуваат повеќе различни модели.

Во авто-концерот тоа го нарекуваат „Mehrmarkenfabrik“. За тоа пишуваа и германските медиуми, иако штуро, споменувајќи дека се работи за „источна Европа“.

Премиерот Заев неколкупати најавуваше дека најрано кон крајот на април би требало да биде одлучено дали „една странска компанија“ ќе инвестира во земјава, што би била „најголема, најважна и најмоќна“ инвестиција за целата земја. Сепак, изгледа ова паѓа во вода. Покрај Македонија, инвестицијата се двоуми меѓу Србија и Бугрија, но изгледа дека Бугарија е фаворит.

Медиумите во Бугарија наголемо пишуваат за тоа, наведувајќи при тоа уште некои детали: фабриката би требало да почне со работа во 2023, а би произведувала 300 000 автомобили годишно - пет модели на Фолксваген, Шкода и Сеат.

Се работи, велат, за инвестиција од 1,4 милијарди евра, ќе бидат вработени околу 5000 луѓе плус 650 инженери, а се тоа на површина од 400 000 квадратни метри. 

„Бугарија понудила две локации“ пишуваат медиумите од регионот.

-Бугарија има предност бидејќи е членка на Европската унија, ситуацијата тука е мирна, а економските односи се чудесни-пишуваат медиумите.

Трговијата меѓу Германија и Бугарија пораснала во 2018 во однос на претходната година за повеќе од десет отсто и изнесува рекордни 8,266 милијарди евра, со позитивен биланс на Бугарија во трговијата со Германија од околу 320 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

ЗАРАБОТУВААТ НАЈМАЛКУ: Овие професии носат мали плати во Македонија

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

СРЕЌНИ ПРОГРАМЕРИ - за еден месец платата им пораснала за пет илјади денари, сега земаат над 96 илјади

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Без влезни провизии за сите уплати во Генерали инвестментс до крајот на март

Без влезни провизии за сите уплати во Генерали инвестментс до крајот на март

Познат рокот до кога треба да се поднесат обврзниците за годишни сметки за 2019

Познат рокот до кога треба да се поднесат обврзниците за годишни сметки за 2019

ДВЕТЕ ДАМИ ВО ФИНАНСИИ ПАК НА ЖЕШКА ЛИНИЈА - колку вработувања има пред изборите

ДВЕТЕ ДАМИ ВО ФИНАНСИИ ПАК НА ЖЕШКА ЛИНИЈА - колку вработувања има пред изборите