19 Јуни, 2021
0.0239

Инвеститорите во криптовалути треба да бидат подготвени да ги изгубат своите пари

Објавено во: Економија 16 Мај, 2021

Инвеститорите во криптовалути треба да бидат подготвени да ги изгубат сите свои пари.

Оваа информација зборува многу за нестабилноста на криптовалутите и ризикот од такви инвестиции, но од друга страна, оваа форма на инвестиции може да донесе високи приноси на многумина, особено на раните инвеститори.

Неодамна, гувернерот на британската централна банка им порача на сите инвеститори во крипто-валути дека мора да бидат подготвени да ги изгубат сите инвестирани пари. На пазарот на криптовалути како биткоинот, не е невообичаено вредноста да скокне или да падне за илјадници долари за еден ден. Вредноста на крипто-валутите може да биде погодена од непредвидливи фактори. На пример, откако Маск  објави дека Тесла повеќе нема да прифаќа биткоини како платежно средство за нивните автомобили, цената на еден биткоин нагло падна за околу 7.000 долари за кратко време, пред повторно да порасне.

Истражувањето спроведено од страна на криптоменувачницата Гемини, покажа дека сè поголем број луѓе планираат да инвестираат дел од своите средства во крипто-валути во иднина. Анкетата е спроведена на 3.000 лица на возраст меѓу 18 и 65 години, чиј годишен приход е 40.000 американски долари или поголем, а покрај зголемувањето на инвестициите, резултатите покажуваат дека профилот на просечниот инвеститор ќе се промени. Досега просечен инвеститор во криптовалути беше 38-годишен човек, но оваа форма на инвестиција станува се поинтересна за постарите лица, па Гемини велат дека просечната возраст на (американски) крипто-инвеститор ќе се зголеми до 44 години.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Македонски автомобилски магнати: Прва класа стил на тројцата хедонисти

Македонски автомобилски магнати: Прва класа стил на тројцата хедонисти

„АДОРА“ НА ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ КУПИ УШТЕ 49 ИЛЈАДИ АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - сега „држи“ 15 отсто од банката

„АДОРА“ НА ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ КУПИ УШТЕ 49 ИЛЈАДИ АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - сега „држи“ 15 отсто од банката

ЕКОЛОШКАТА ТАКСА НА БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ ЌЕ УДРИ ПО СТАНДАРДОТ - Владата со зголемена давачка од 3,5 денари

ЕКОЛОШКАТА ТАКСА НА БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ ЌЕ УДРИ ПО СТАНДАРДОТ - Владата со зголемена давачка од 3,5 денари

Нема да се чепка евтината тарифа на струјата

Нема да се чепка евтината тарифа на струјата

Биткоинот падна, ФЕД му ја урна вредноста

Биткоинот падна, ФЕД му ја урна вредноста

„Халк Осигурување“, „Кроација осигурување - неживот“, „Уника“, „Граве неживот“ и „Винер В.И.Г“ со најголем раст на пазарното учество во ова тромесечје

„Халк Осигурување“, „Кроација осигурување - неживот“, „Уника“, „Граве неживот“ и „Винер В.И.Г“ со најголем раст на пазарното учество во ова тромесечје

Познати 10-те најуспешни дистрибутери во Македонија во корона-кризата, голем пад во добивките

Познати 10-те најуспешни дистрибутери во Македонија во корона-кризата, голем пад во добивките

Осигурителниот пазар порасна 5 отсто, продажбата на полиси достигна 43,7 милиони евра

Осигурителниот пазар порасна 5 отсто, продажбата на полиси достигна 43,7 милиони евра

Шокантна порака од инвеститорот Мајкл Бари, кој се врати на Твитер - предупредува на најголемиот шпекулативен меур на пазарот во историјата

Шокантна порака од инвеститорот Мајкл Бари, кој се врати на Твитер - предупредува на најголемиот шпекулативен меур на пазарот во историјата