17 Август, 2022
0.0250

Ирачани, Турци, Сиријци бараат азил во Германија

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2022

Добивај вести на Viber

Се зголемил бројот на барања за азил во Германија во 2021 година. 

Станува збор за 200.000 апликации, објави германското Министерство за внатрешни работи. Граѓаните на Ирак (17.000) и Турција (7.000), исто така, се меѓу најбројните баратели на азил.

„Во 2021 година во Германија се поднесени 190.800 барања за азил, што е најголема бројка од 2017 година кога во Германија барање за азил поднеле 222.600 лица”, соопшти германското МВР.

Од лани поднесените 190.800 барања во 148.000 случаи барањето е поднесено за првпат, од кои 17,5 отсто се однесуваат на деца родени во Германија лани.

Дури 70.000 барања се однесуваат на сириски државјани, а потоа следат Авганистанците со нешто повеќе од 31.000 барања. Голем број авганистански државјани дојдоа во Германија преку Белорусија и Полска.

Од сите барања 21 процент од апликантите добиле статус на бегалци, а 15 проценти од пријавените се стекнале со таканаречен статус на супсидијарна (привремена) заштита. Лани се одбиени 21,4 отсто од барањата за азил. 

Можеби ќе ве интересира

МАКРОН МЕТА НА ТВИТЕРЏИИ - Фотографија од Емануел покриен со венци до коленици масовно се шири на мрежите

МАКРОН МЕТА НА ТВИТЕРЏИИ - Фотографија од Емануел покриен со венци до коленици масовно се шири на мрежите

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ПАКИСТАН ЗАГИНАЛЕ 580 ЛУЃЕ, илјадници ги изгубиле своите домови

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

„БОРЦИТЕ НА АЗОВ ТРЕБА ДА БИДАТ ОБЕСЕНИ-ЗАСЛУЖУВААТ ПОНИЖУВАЧКА СМРТ“: Која е вистината за нападот на затворот во Оленивка

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО - 10,1 ОТСТО, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

ШУМСКИ ПОЖАР ВО ШПАНИЈА ЗАФАТИ ВОЗ: Луѓе скокнаа од вагонот, повеќе од 20 патници се повредени

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

ГОЛЕМ ИНСАЈДЕРСКИ ИЗВЕШТАЈ: САД СО МЕСЕЦИ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СЕ ПОДГОТВУВА ВОЈНА - Зеленски не верувал

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

Maкрон упати порака до руските сили во Украина

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата

ЗАПАДОТ ГО ЧЕКА ПОРАЗОТ НА УКРАИНА: Кулеба призна дека неговото семејство ја напуштило земјата