19 Август, 2019
0.0170

Иран демантира: САД по грешка можеби урнале свој дрон

Објавено во: Свет 19 Јули, 2019

По тврдењата на САД дека собориле дрон на Иран, се огласи Техеран и тврди дека не изгубиле ниту едно беспилотно летало над теснецот Хормус.

САД можеби собориле „еден од нивните“ дронови, рече заменик-министерот за надворешни работи, Абас Арагчи, тврдења на САД со кој го осудија Иран поради губење на едно беспилотно летало.

„Мислам дека американскиот воен боксер уништи еден од своите беспилотни летала“, напиша ирански шеф на дипломатија на Твитер на англиски јазик, осврнувајќи се на инцидентот во кој, според американскиот претседател Доналд Трамп, еден американски брод урнал иранско беспилотни летала.

„Ние не изгубивме ниту едно беспилотно летало над  Хормус, или нешто друго“, додаде заменик министерот за надворешни работи на Иран

Пентагон го потврди инцидентот. Според нив едно беспилотно летало било уништено.

Инаку, Иран на 20 јуни урна американскиот дрон, кој, како што тврдеа, бил во нивен  воздушен простор.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

(ВИДЕО) ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН: Огнена топка го проби небото над Медитеранот!

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем