15 Декември, 2019
0.0211

Иран демантира: САД по грешка можеби урнале свој дрон

Објавено во: Свет 19 Јули, 2019

По тврдењата на САД дека собориле дрон на Иран, се огласи Техеран и тврди дека не изгубиле ниту едно беспилотно летало над теснецот Хормус.

САД можеби собориле „еден од нивните“ дронови, рече заменик-министерот за надворешни работи, Абас Арагчи, тврдења на САД со кој го осудија Иран поради губење на едно беспилотно летало.

„Мислам дека американскиот воен боксер уништи еден од своите беспилотни летала“, напиша ирански шеф на дипломатија на Твитер на англиски јазик, осврнувајќи се на инцидентот во кој, според американскиот претседател Доналд Трамп, еден американски брод урнал иранско беспилотни летала.

„Ние не изгубивме ниту едно беспилотно летало над  Хормус, или нешто друго“, додаде заменик министерот за надворешни работи на Иран

Пентагон го потврди инцидентот. Според нив едно беспилотно летало било уништено.

Инаку, Иран на 20 јуни урна американскиот дрон, кој, како што тврдеа, бил во нивен  воздушен простор.


Можеби ќе ве интересира

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

Чеченци планирале да извршат масакр за Божиќ во Виена

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИТЕ: Загина дете откако врз него се урнал ѕид

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

Активистката Грета се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до ѕид“

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

(ФОТО) Аеродром во Литванија ја откри елката: Украсите кријат неверојатна порака

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

Унгарија сака да ја напушти ЕУ?

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

ЕУ подари 250 камили на африканска држава

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) На остров колку две фудбалски игралишта живеат 1.200 жители

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

(ВИДЕО) ИДЕНТИФИКУВАНА ПРВАТА ЖРТВА ОД ВУЛКАНОТ НА СМРТТА: Нејзината сестра и татко се борат за живот

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд