04 Март, 2021
0.0279

ИСЧЕКУВАЊЕ: Јавноста ќе ја чуе пресудата за грозоморниот случај „Монструм“

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2021

Девет години по убиството кај Смилковското езеро крај Скопје, Кривичниот суд треба да објави пресуди за случајот „Монструм“ денес, кога беа убиени пет лица, од кои четири беа на возраст од 18 до 21 година.

Тој 12 април 2012 година, на брегот на езерото во близина на главниот град беа убиени Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Алексовски, Александар Наќевски, кои беа на возраст од 18 до 21 година, како и рибарот Борче Стефковски кој имаше 45 години.

Од шесте уапсени, тројца беа обвинети за убиство, двајца за помагање, а во случајот со Самир Љута, обвинението беше повлечено бидејќи немаше докази. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои девет години беа во бегство на Косово и им се судеше во отсуство, останаа недостапни за судот.

Убиствата предизвикаа етнички тензии и протести во Македонија меѓу албанската и македонската заедница.

БРАТОТ НА УБИЕНИОТ РИБАР ТВРДИ: Немаме никакво земјиште во близина на Смилковско езеро, еден ден ќе го дознаеме нарачателот

Обвинителката Фатима Фетаи процени дека овој настан можел да предизвика нов конфликт и да доведе до многу невини жртви. Таа истакна дека настанот ја зголеми омразата меѓу Македонците и Албанците. Во завршните зборови, Обвинителството побара доживотна казна затвор за Халил Демири и браќата Африм и Агим Исмаиловиќ, обвинети за кривично дело тероризам, односно директно извршување на пет убиства кај Смилковско езеро.

За обвинетите Фејзи и Хаки Азири, Фетаи побара 15 години затвор за помагање на сторителите.

Реконструирајќи го случајот, Фетаи рече дека убиствата ги извршиле Алил Демири и браќата Африм и Агим Исмаиловиќ. Според таа реконструкција, Хаки Азири ги чекал во возилото без да знае зошто е таму, а Фејзи Азири им помогнал да избегаат.

За време на судењето не беше докажано кој од обвинетите пукал од кое оружје, но се дознало дека жртвите биле застрелани од три вида огнено оружје.

Во завршните зборови, одбраната тврдеше дека случајот „Монструм“ е целосно монтиран. Според нив, Обвинителството не обезбедило доволно докази, има само индиции и не докажува можен мотив. Одбраната тврди дека обвинетите не се вистински сторители и дека не се терористи.

Се работи за повторно судење, со исто обвинение за тероризам и помагање, а обвинетите се исти лица како и на првото судење.

Можеби ќе ве интересира

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ: На „Тик-Ток“ има видеа со повик за самоповредување

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ: На „Тик-Ток“ има видеа со повик за самоповредување

Во Македонија досега се дијагностицирани повеќе од 105.000 ковид случаи

Во Македонија досега се дијагностицирани повеќе од 105.000 ковид случаи

И кај вториот заразен кој се врати од Занзибар е откриен британскиот сој

И кај вториот заразен кој се врати од Занзибар е откриен британскиот сој

ДЗС: Апликацијата за самопопишување е изработена по сите светски стандарди, лага е дека можат да се внесат 13 нули кај матичниот број

ДЗС: Апликацијата за самопопишување е изработена по сите светски стандарди, лага е дека можат да се внесат 13 нули кај матичниот број

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ВО ВРАЊЕ: Реакцијата од АстраЗенека е блага температура

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ВО ВРАЊЕ: Реакцијата од АстраЗенека е блага температура

ДОБРА И ЛОША ВЕСТ ЗА КОРОНАТА: Оздравеле 1.753 пациенти, но има 721 заразени и деветмина починати

ДОБРА И ЛОША ВЕСТ ЗА КОРОНАТА: Оздравеле 1.753 пациенти, но има 721 заразени и деветмина починати

ФАЈЗЕР КОНЕЧНО ГО ДОСТАВИ ДОГОВОРОТ: Уверуваат дека овој месец ќе стигнат првите 21.060 дози

ФАЈЗЕР КОНЕЧНО ГО ДОСТАВИ ДОГОВОРОТ: Уверуваат дека овој месец ќе стигнат првите 21.060 дози

Граѓани „подигнале“ брзи кредити без да знаат: Жртви на измамници ќе враќаат туѓи пари

Граѓани „подигнале“ брзи кредити без да знаат: Жртви на измамници ќе враќаат туѓи пари

Струмичкиот карневал втора година по ред се откажува поради пандемијата

Струмичкиот карневал втора година по ред се откажува поради пандемијата