16 Февруари, 2020
0.0389

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Објавено во: Свет 25 Јануари, 2020

Две и пол годишно девојче било спасено од урнатините, од припадници на спасувачките екипи, 24 часа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди турската источна провинција Елазиг. Спасувачките екипи слушнале глас како доаѓа од под урнатините на една зграда во населбата Мустафа Паша. Наскоро оствариле контакт со женска личност, која им рекла дека има дете под урнатините. Жена со плачлив глас барала помош, велејќи дека веќе не можат да издржат под урнатините, објави Локално.

Спасувачките екипи тогаш вложиле огромни напори, на крајот копајќи тунел и успеале да стигнат до местото каде што се наоѓаа и девојчето, извлекувајќи го на безбедно го извлекоа на безбедно место и ја пренела во болница. Спасувачите вложуваат максимални напори да ја спасат и нејзината мајка.

Инаку, турската дирекција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека бројот на загинати во земјотресот што го погоди градот Елазиг, во источна Турција, во петокот, се зголеми на 29.

фото Локално

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

(ФОТО) ГО ИСПРОВОЦИРАА: Србин покажа како е да се живее во карантин

(ФОТО) ГО ИСПРОВОЦИРАА: Србин покажа како е да се живее во карантин

(ВИДЕО) ИМААТ ПАСОШ КОЈ НИКОЈ НЕ ГО ПРИЗНАВА: Граѓаните сепак не се изолирани во своите граници

(ВИДЕО) ИМААТ ПАСОШ КОЈ НИКОЈ НЕ ГО ПРИЗНАВА: Граѓаните сепак не се изолирани во своите граници